zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jesteśmy dumni z tego, że możemy być członkiem NATO

12:11, 12.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Zagrożenia, które niewoliły nas przez ponad 40 lat, dzisiaj wracają w trochę innej postaci; powinniśmy na nie odpowiadać – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej we wtorek w Pradze. Dodał, że Polska poważnie traktuje swoje zobowiązania sojusznicze.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej jest związane z 20. rocznicą rozszerzenia NATO, kiedy do Sojuszu przystąpiły Polska, Czechy i Węgry.

Poza polskim prezydentem w spotkaniu biorą udział także prezydenci: Czech – Milosz Zeman, Słowacji – Andrej Kiska oraz Węgier – Janos Ader.

– Niestety – zagrożenia, które nas niewoliły przez ponad 40 lat dzisiaj wracają, w trochę innej postaci, ale bez wątpienia wracają – powiedział Duda.

– Czy jest potrzebna nasza gotowość, kiedy już jesteśmy częścią rzeczywiście wolnego świata nie tylko mentalnie, jak wierzę w to że byliśmy zawsze, ale także i politycznie i geopolitycznie? Czy powinniśmy na nie odpowiadać? Tak, powinniśmy – dodał prezydent.


20-lecie rozszerzenia NATO. Uroczystości z udziałem prezydentów V4Prezydent: Wejście do NATO oznaczało potwierdzenie suwerenności Polski
 
 
 
...
 
„Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem NATO”

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym braterstwo znaczy braterstwo, a wsparcie znaczy wsparcie – powiedział w Pradze prezydent Duda.

– Wierzymy w Sojusz, który jest największym sojuszem militarnym na świecie i jest sojuszem, w którym braterstwo znaczy braterstwo, a wsparcie znaczy wsparcie; a artykuł pięć oznacza artykuł pięć, a nie tzw. bratnią pomoc, o której tutaj w Pradze nawet nie trzeba mówić – oświadczył Duda.

– Zapewniam, że wyciągamy wnioski z historii i traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze niezwykle poważnie – dodał.

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nam gwarantuje bezpieczeństwo naszej części Europy i świata i dzięki któremu my także możemy gwarantować bezpieczeństwo, tym którzy chcą żyć w wolnych, demokratycznych, suwerennych krajach. Którzy chcą się rozwijać i którzy chcą budować na świecie pokój – podkreślił polski prezydent.
Szczerski: Musimy być przygotowani na to, że Rosja nie powróci do traktatu INF

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych