zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jesteśmy gotowi udzielić pomocy, ale nie zgodzimy się na nielegalne przekraczanie granicy

14:49, 19.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Jesteśmy gotowi udzielić pomocy, ale nie zgodzimy się na nielegalne przekraczanie naszej granicy, strzeżemy jej, to jest kwestia naszej europejskiej odpowiedzialności – powiedział we wtorek w Wilnie prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.


Podziel się:   Więcej

Prezydenci byli pytani jak oceniają krytykę Polski i Litwy przez organizacje międzynarodowe, jeśli chodzi o nieprzepuszczanie przez granice migrantów, w tym dzieci i kobiet oraz czy nie osłabia to pozycji Polski i Litwy, gdy mówią o nieprzestrzeganiu prawa na Białorusi.

Andrzej Duda podkreślił, że w ostatnim czasie Polska wysyłając samoloty sprowadziła ponad 1,3 tys. osób uchodzących z Afganistanu, by udzielić im pomocy. O tę pomoc – jak mówił – zwracali się osobiście ci ludzie, organizacje międzynarodowe lub inne państwa.

– My respektujemy zasady i działamy w sposób humanitarny, natomiast równocześnie jesteśmy członkiem UE (...) mamy z tym związane obowiązki. Granica jest po to, żeby istniała, bo takie są zasady międzynarodowe, chyba że się umówimy inaczej. Tak jak myśmy się umówili w UE w ramach strefy Schengen na określone zasady przekraczania tej granicy bez kontroli granicznej – mówił Duda.


Prezydent: Oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzje ws. dalszych sankcji wobec Białorusi
 
 
 
...
 
Prezydent Duda podkreślił, że „nie ma takiej umowy między Polski i Białorusią i nigdy takiej umowy nie było”.

– W związku z tym granica jest granicą, której się strzeże, a przekraczaniu jej służą przejścia graniczne. Nie możemy pozwalać na to, by jakiekolwiek osoby w sposób nielegalny przekraczały granice Rzeczypospolitej Polskiej, UE i strefy Schengen – powiedział prezydent.

Strzeżemy tej granicy, to jest kwestia naszej odpowiedzialności jako państwa w ogóle, ale także jako państwa członkowskiego UE – powiedział Duda.

Podkreślił, że Polska chciała pomóc osobom relokowanym na granicę przez władze białoruskie, ale polski konwój humanitarny nie został wpuszczony do Białorusi.

– My jesteśmy gotowi udzielić pomocy, ale nie zgodzimy się na nielegalne przekraczanie granicy, strzeżemy tej granicy, to jest kwestia naszej europejskiej odpowiedzialności – podkreślił prezydent.


Rozpoczęła się wizyta polskiej pary prezydenckiej na Litwie
Nauseda powiedział, że reżim białoruski potrafił zrealizować ataki hybrydowe, wykorzystać ludzi z państw trzecich, ale tworzy też różnorodne pola dezinformacji.

– Litwa, Polska i Łotwa starają się zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo granicy zewnętrznej, ponieważ granica jest atrybutem wolności i niepodległości (...). Mamy dużo migrantów przyjętych na Litwie – to są kobiety i dzieci i staramy się stworzyć normalne warunki dla migrantów (...) ale nie możemy pozwolić na nielegalne, brutalne przekroczenie, pod dowolnym pretekstem naszej granicy dlatego, że to jest poddanie się atakowi hybrydowemu – podkreślił Nauseda.

Prezydent Litwy był też pytany jak UE powinna się zachować wobec Polski w sporze dotyczącym hierarchii prawa unijnego i konstytucji. Odparł, że długoterminowe skutki polityczne tego sporu mogą być tragiczne dla Polski i całej UE.

– Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, ja osobiście zrobię wszystko, by Komisja Europejska i władze Polski nie oddalały się od siebie, a zbliżały się poszukując kompromisu i porozumienia, ponieważ to jest jedyna droga do rozwiązania kryzysu – powiedział Nauseda.


Prezydent: Mamy do czynienia z nieodpowiedzialnym zachowaniem władz białoruskich
Prezydenci Polski i Litwy byli też pytani, czy spór na gruncie prawa między UE i Polską może spowodować kłopoty w kwestii bezpieczeństwa europejskiego.

Nauseda podkreślił, że sprawy dotyczące hierarchii prawa i bezpieczeństwa nie są ze sobą powiązane. – Z dużym zakłopotaniem śledzimy spór jeśli chodzi o pierwszeństwo prawa UE i kompetencje prawa krajowego, natomiast kwestia migracji jest o wiele szersza – zaznaczył.

Według niego, że rozwiązanie kwestii migracji zależy od tego, czy większość państw UE zrozumie z jakimi wyzwaniami mamy do czynienia i zrozumieją, że polityka ukształtowana przed kilkoma laty nie jest zgodna z obecną sytuacją. – Reżim białoruski wykorzystuje te założenia unijne w zakresie migracji i realizuje swoje ataki hybrydowe przeciwko UE – powiedział Nauseda.

Odnosząc się do budowy zapory na granicy, mówił, że to jest „czynnik pierwszorzędny”. – Musimy zapewnić tę fizyczną barierę, ponieważ inaczej nie będziemy mogli zapewnić należytej obrony zewnętrznej granicy UE – powiedział prezydent Litwy.

Prezydent Duda powiedział, że „jest sprawą oczywistą, że są luki w rozwiązaniach europejskich dotyczących kwestii azylu i o tym trzeba mówić na Radzie Europejskiej”. – Polskę na Radzie Europejskiej reprezentuje premier Mateusz Morawiecki i z całą pewnością te kwestie będą na Radzie Europejskiej – powiedział.


Szrot: Prezydent z pewnością podpisze ustawę o budowie muru na granicy Polski z Białorusią

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych