zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jesteśmy w specyficznym momencie pandemii

14:20, 09.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek po zakończeniu Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej.


Podziel się:   Więcej

Prezydent oświadczył, że podczas posiedzenia Rady „wszystkie najważniejsze kwestie zostały omówione”.

Jak mówił w pierwszej części spotkania rozmawiano o „ogólnej sytuacji”. – Chcę przekazać, poinformować opinię publiczną, wszystkich moich rodaków, przede wszystkim zarówno pan premier, jak i minister zdrowia poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali – dodał.

– Że de facto patrząc tydzień do tygodnia, okres do okresu liczba tych zakażeń jest raczej liczbą spadającą. Obawiali się, że sytuacja po świętach wielkanocnych może być gorsza niż jest obecnie, a ta sytuacja w ich mniemaniu nie jest zła – relacjonował prezydent.

Andrzej Duda dodał, że jego interesowało na ile system opieki zdrowotnej jest zabezpieczony na wypadek znaczących wzrostów zakażeń.Rozpoczęło się posiedzenie Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej
Sałek: Rada Gabinetowa będzie poświęcona sytuacji zdrowotnej i pandemicznej
 
 
 
...
 
Zdecydowałem się na zwołanie Rady Gabinetowej, bo jesteśmy w specyficznym momencie walki z pandemią koronawirusa – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu zdalnym z członkami Rady Ministrów.

– Zdecydowałem się na zwołanie tej Rady Gabinetowej, ponieważ jesteśmy w momencie specyficznym. Z jednej strony w momencie, w którym walczymy z pandemią koronawirusa i mamy rzeczywiście bardzo wysokie liczby osób, które zostają zakażone koronawirusem, ale z drugiej strony jesteśmy na etapie rozpędzającego się programu szczepień przeciwko koronawirusowy, który – mam nadzieję - doprowadzi nas do pokonania pandemii koronawirusa – mówił po spotkaniu Andrzej Duda.„Pierwsza partia 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson w połowie przyszłego tygodnia”
– Jesteśmy w specyficznym momencie dlatego, że jesteśmy tuż po świętach wielkanocnych, które przez wielu były postrzegane jako ten moment, który może doprowadzić do kryzysu poprzez przemieszczanie się osób na terenie kraju, poprzez spotkanie, które zwyczajowo odbywają się w okresie świątecznym, może doprowadzić do znaczącego wzrostu zakażeń, który może zagrozić stabilności opieki medycznej, stabilności systemu polskiej służby zdrowia, w efekcie doprowadzić do tego, że ograniczone będą możliwości niesienia pomocy z wielu przyczyn – dodał prezydent.

Przyznał, że miał na uwadze zgłaszane wątpliwości i prowadzenie Narodowego Programu Szczepień.

– Zdecydowałem się zwołać Radę Gabinetową po to, aby z panem premierem i całą Radą Ministrów na te tematy porozmawiać, zadać szereg pytań, porozmawiać o koordynacji działań pomiędzy elementami władzy wykonawczej, jaką z jednej strony jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a z drugiej strony premier i poszczególni ministrowie, a więc także i cała Rada Ministrów – podkreślił prezydent.


Rada Gabinetowa ws. strategii walki z COVID-19

„Skuteczność KE w pewnych aspektach okazała się wątpliwa”


– Były poważne problemy z funkcjonowaniem systemu dostaw szczepionek; zdaliśmy się na skuteczność działania Komisji Europejskiej i w pewnych aspektach ta skuteczność okazała się wątpliwa – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że jednym z tematów posiedzenia Rady Gabinetowej był proces szczepień. Przypomniał w tym kontekście, że do Polski dostarczane są szczepionki na podstawie mechanizmu unijnego i umów podpisanych przez Komisję Europejską.


W piątek opublikowane będzie rozporządzenie poszerzające dostęp dla nowych zawodów do szczepień
– Były bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem tego systemu dostaw, te problemy nie były w żaden sposób zawinione przez polskie władze, polski rząd. Zdaliśmy się tutaj, jak wszystkie państw członkowskie UE, na skuteczność działania KE, niestety w pewnych aspektach ta skuteczność okazała się wątpliwa – mówił Duda.

– Jak >strong> do tej pory przynajmniej jedną dawkę szczepienia w naszym kraju otrzymało 7,5 mln obywateli. 7,5 mln osób w naszym kraju przynajmniej raz zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Wczoraj, jak powiedział mi pan minister Michał Dworczyk zaszczepiono rekordową liczbę 250 tys. osób jednego dnia – dodał prezydent i zapewniał, że liczba punktów szczepień będzie stale zwiększana.


Dworczyk: Do końca kwietnia do Polski dotrze ponad 300 tys. szczepionek Johnson&Johnson

„Apeluję o nieignorowanie objawów wskazujących na koronawirusa”


– Bardzo proszę, aby nie lekceważyć sytuacji, w której podejrzewacie państwo, że możecie być chorzy na koronawirusa – zaapelował w piątek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że obserwowana obecnie wysoka śmiertelność na COVID-19 wynika często ze zbyt późnego trafiania chorych do szpitala.

– Mogę się zwrócić do moich rodaków tylko z jednym apelem. Bardzo proszę, aby nie lekceważyć sytuacji, w której podejrzewacie państwo, że możecie być chorzy na koronawirusa – zaapelował prezydent Andrzej Duda, poruszając kwestię obserwowanego ostatnio wzrostu liczby zgonów spowodowanych zarażeniem SARS-CoV2.

– To nie jest lekka choroba, to nie jest jakieś tam przeziębienie – podkreślił.„Rząd nie planuje na razie zmiany zasad wykorzystania szczepionek”
– Nie wolno lekceważyć żadnych objawów, dlatego że w momencie, w którym pojawiają się problemy oddechowe, niestety najczęściej postęp choroby jest już lawinowy i bardzo często zdarza się, że takiego chorego nie da się już uratowa – tłumaczył.

– Po prostu ludzie zgłaszają się do szpitali w momencie, w którym stan chorobowy jest tak zaawansowany, że bardzo często bardzo trudno jest ich uratować. To jest dzisiaj absolutnie podstawowa przyczyna śmiertelności – zaznaczył Duda.

Prezydent poinformował, że otrzymał od ministra zdrowia Adam Niedzielskiego zapewnienie, że każdy chory powyżej 55 roku życia, który zgłosi taką potrzebę, może otrzymać urządzenie mierzące poziom saturacji krwi tlenem.

– Po tym rozpoznaje się, czy rzeczywiście stan jest niebezpieczny, czy nie. Prosiłbym, aby z takiej pozycji korzystać – zaapelował.Niedzielski o formularzu kwalifikacyjnym do szczepień: Będzie możliwość konsultacji
Prosiłbym także, aby w sytuacji, kiedy państwo się źle czujecie, kiedy państwo odczuwacie jakiekolwiek dolegliwości, zwłaszcza dolegliwości oddechowe, nie zwlekać, tylko zgłaszać się do szpitali – dodał.

Duda podkreślił też, że 01 Polska ma w tej chwili rezerwy zarówno miejsc w szpitalach, jak i respiratorów do tego, aby pomocy udzielić”. – Jesteśmy pod tym względem zabezpieczeni – zapewnił prezydent.

Zwrócił również uwagę, że w przypadku nadmiernego obciążenia służby zdrowia w poszczególnych województwach rozwiązaniem jest transport chorych do województw sąsiednich. – Funkcjonuje tutaj 24 godziny na dobę Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ta pomoc jest niesiona na wszelkie możliwe sposoby, także na poziomie transportowy – zapewnił Andrzej Duda.


Czy apogeum trzeciej fali mamy za sobą? Minister zdrowia odpowiada

„Zapotrzebowanie wzrosło, ale tlenu nie zabraknie”


– Zapotrzebowanie na tlen jest zaspokajane przez wojewodów, nic nie wskazuje na to, aby mogło dojść do zagrożenia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Referując spotkanie Rady i uzyskane informacje prezydent powiedział, że dzienne zapotrzebowanie na tlen w kraju to obecnie ok. 600 ton - dwukrotnie więcej niż podczas drugiej fali.

– Niestety odmiana brytyjska, która w tej chwili w największym stopniu dotyka pacjentów i na którą najwięcej osób zapada, jest pod tym względem rzeczywiście groźniejsza i więcej osób potrzebuje tlenu. Natomiast chcę jasno powiedzieć, że także tutaj potrzeby są w pełni zabezpieczone – powiedział Andrzej Duda.


Zagórski: Od poniedziałku zapisy kolejnych grup wiekowych na szczepienia
Zapewnił, że wojewodowie, którzy odpowiadają za rezerwy tlenu, systematycznie zaspokajają potrzeby pod tym względem. – Nic nie wskazuje na to, aby mogło dojść do stanu jakiegokolwiek zagrożenia, ta sytuacja jest na bieżąco monitorowana i wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na tlen, gdzie jest ono odpowiedzialnie, w odpowiednim czasie zgłoszone, tlen jest przez wojewodów dostarczany – oświadczył prezydent.

W czwartek zapewnienie o tym, że wszystkie szpitale otrzymują potrzebne im ilości tlenu, złożył prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.


„Rząd nie planuje na razie zmiany zasad wykorzystania szczepionek”

„System rejestracji na szczepienia sprawiedliwy i przejrzysty”


– System rejestracji na szczepienie przeciw CIVID-19 w danym terminie jest sprawiedliwy i przejrzysty – zaznaczył w piętek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił też uwagę, że Polska ma niski wskaźnik utylizacji szczepionek.

W piątek na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent przekazał zapewnienia rządu o tym, że „marnotrawstwo” szczepionek przeciw COVID-19, w porównaniu do innych krajów jest w Polsce niezwykle niskie.

– Mamy bardzo dobry wskaźnik wykorzystania szczepionek – to po pierwsze. Po drugie - w momencie, kiedy dana szczepionka zostaje zwolniona, bo ktoś nie chce z niej skorzystać, na to miejsce dany punkt szczepień wzywa kolejną osobę z listy chętnych, zgłoszonych do szczepienia w tym punkcie – podkreślał Andrzej Duda.
Prezydent ocenił, że taki system zapewnia poczucie sprawiedliwości i równego traktowania, co – jak podkreślił – ma obecnie ogromne znaczenie. "Zwróciłem się do Rady Ministrów, aby w sposób jasny społeczeństwu to tłumaczyć i pokazywać, że ten system działa w sposób sprawiedliwy, przejrzysty i rzetelny, krótko mówiąc – w tej trudnej sytuacji, w sposób najlepszy, jaki może być realizowany – dodał Andrzej Duda.


Premier: Będą dodatkowe pieniądze na tworzenie punktów szczepień powszechnych

„P0omoc dla branż dotkniętych kryzysem będzie utrzymana”


– Pomoc dla branż, które zostały dotknięte kryzysem będzie utrzymana w czasie, kiedy to będzie niezbędne; mam nadzieję, że większość z tych firm po ustąpieniu pandemii będzie mogła wracać do swojego funkcjonowania – podkreślił po piątkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wśród tematów posiedzenia Rady Gabinetowej wymienił także sytuację gospodarcza kraju. Przypomniał, że bezrobocie w marcu spadło i było mniejsze niż szacowano. – Jest to trend korzystny, mam nadzieję, że on się utrzyma – zaznaczył Duda.

Jak dodał, zgodnie z informacjami, które otrzymał, wzrósł również polski eksport netto. – To bardzo dobra wiadomość, mam nadzieję, że także dzięki tym danym i tej sytuacji, jaka dzisiaj znajduje się polska gospodarka, uda nam się wyjść z tego kryzysu spowodowanego koronawirusem szybko – mówił prezydent.
– Jeżeli chodzi o branże, które zostały w szczególny sposób dotknięte kryzysem, to oczywiście ta pomoc, która w tej chwili dla nich jest realizowana, będzie utrzymana w czasie, kiedy to będzie niezbędne. Mam nadzieję, że większość z tych podmiotów gospodarczych, większość z tych firm będzie mogła, po ustąpieniu pandemii koronawirusa, w momencie, gdy ona znacząco osłabnie, wracać do swojego funkcjonowania – dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że wrócimy do „życia wolnego od obostrzeń”. Apelował także o zachowanie zasad bezpieczeństwa, przestrzeganie obostrzeń i nieignorowanie ewentualnych objawów zakażenia.


„Rząd będzie nadal podejmował działania, aby utrzymać na podobnym poziomie liczbę miejsc pracy”