zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jeżeli ktoś zostaje żołnierzem z patriotycznych pobudek, pozostaje nim do końca życia

21:01, 05.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Myślę, że jeżeli ktoś raz w życiu zdecyduje się zostać żołnierzem z patriotycznych pobudek, po to, by służyć swojej ojczyźnie i bliźnim, pozostaje żołnierzem do końca życia – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda do podkarpackich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli w niedzielę w Nowej Dębie udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Duda w swoim wystąpieniu podkreślał rolę terytorialsów w pomocy poszkodowanym przez ostatnie powodzie i nawałnice na Podkarpaciu. – Czynili niezawodnie to, co w słowach żołnierskiej roty przysięgi, czynili niezawodnie to, co w ich zawołaniu: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – mówił.

– Tak jak ze łzami w oczach mówili mi ludzie dotknięci przez los, dotknięci klęską, którym woda zabrała domy i dobytek, którzy mówili, że właściwie to, że teraz mogą jakoś ogarnąć to, co im zostało, zawdzięczają właśnie żołnierzom, którzy niestrudzenie stali przy nich wraz z ich sąsiadami, strażakami ochotnikami, niosąc im pomoc w pierwszej kolejności – powiedział prezydent.

– Patrzyłem na tych żołnierzy, patrzyłem na was i myślałem sobie: Mój Boże, przecież oni dopiero co zeszli ze swoich posterunków, gdzie w domach pomocy społecznej, w innych miejscach, walczyli przeciwko pandemii koronawirusa, że przecież ryzykują własnym życiem, zdrowiem, że trudno sobie wyobrazić większe przykłady gotowości, oddania i patriotycznej postawy – stwierdził prezydent.


Prezydent wręczył akt mianowania dowódcy WOT


„Żołnierze WOT są doskonale przygotowani do obrony ojczyzny”
Duda podkreślił rolę rodziny, która – jak mówił – jest „największą wartością, państwowotwórczą, dzięki rodzinie budowała się i trwała nasza tradycja”. – Jesteście tego najlepszym przykładem – zwrócił się do żołnierzy.

– Dziś, nosząc wojskowe mundury, nie jesteście tylko wolontariuszami, jesteście przedstawicielami Rzeczypospolitej, jesteście polskimi żołnierzami, a więc reprezentujecie państwo polskie. Z całego serca wam za tą reprezentację tak niezwykle godną, tak wspaniałą, dziękuję – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych.
Duda gratulował też żołnierzom złożonej przysięgi. – Ona wiąże, chwyta za serce. Niech będzie ona dodatkowo dla was także zawsze wskazaniem życiowej drogi. Nawet wtedy, kiedy zakończycie swoją czynną służbę wojskową, niech będzie znakiem, niech będzie drogowskazem, w którym kierunku podążać powinien w swoim życiu człowiek – podkreślił Andrzej Duda.Premier: żołnierze WOT są „chlubą Wojska Polskiego”
Natomiast minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska może zawsze liczyć na żołnierzy. – Cała Polska docenia to, że można zawsze na was liczyć, zarówno wtedy, kiedy przeżywaliśmy czas epidemii, kiedy pomagaliście np. w DPS-ach, jak i dziś, kiedy mamy do czynienia z żywiołem, który niszczy domy – zauważył minister.

Szef MON wspomniał także o zaangażowaniu żołnierzy Wojska Polskiego w usuwanie skutków powodzi i podtopień w woj. podkarpackim.

– Jesteście zawsze gotowi, zawsze blisko. Widzą to mieszkańcy nie tylko woj. podkarpackiego, ale widzi to cała Polska i Polska to docenia, że można zawsze na was liczyć. Zarówno wtedy, kiedy przeżywaliśmy czas epidemii, kiedy pomagaliście np. w domach pomocy społecznej, jak i dziś, kiedy mamy do czynienia z żywiołem, który niszczy domy – mówił Błaszczak.


Obrona terytorialna odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Rząd przyjął projekt powołujący WOT

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych