zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Jeżeli mamy odejść od węgla, to w sposób mądry i bezpieczny

20:50, 02.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy zrobić to w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w czwartek wieczorem w uroczystej akademii z okazji Dnia Świętej Barbary, w trakcie której wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej energetyki.

Prezydent mówił o wielkich przemianach związanych z transformacja energetyczną. Podkreślał, jak ogromnym wyzwaniem jest dzisiaj energetyka, która opiera się przede wszystkim na energii odnawialnej. - Dla nas, ludzi, którzy zajmują się w Polsce sprawami polityki energetycznej, oczywistą rzeczą jest, że - z uwagi na nasze uwarunkowania klimatyczne i nasze położenie geograficzne - nie jesteśmy w stanie dzisiaj, przy obecnym stanie techniki i innowacyjności na świecie, oprzeć się wyłącznie na tej energii odnawialnej, tzn. na słońcu i na wietrze - powiedział prezydent.

- Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy to zrobić w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa - powiedział.

Projekty prezydenckie ws. sądów pokoju „warte refleksji”
 
 
 
...
 
- Mam nadzieję, że nie tylko obecne władze ze mną na czele, ale też przyszłe będą tak realizować zadanie transformacji energetycznej, aby była to sprawiedliwa transformacja, w której będziemy zmieniali naszą gospodarkę, energetykę, będziemy chronili klimat, ale jednocześnie będziemy chronili człowieka - poziom jego życia w godnych warunkach, będziemy umożliwiali znalezienie i utrzymanie pracy - podkreślił.

- Dziękuję ogromnie za pracę dla Rzeczypospolitej. Wielkie zadania przed nami i wielkie zmiany, jakich Polska dawno nie widziała, ale jestem głęboko przekonany, że wszystkim im podołamy - powiedział.

Dziękując „za rozwój energetyki i budowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski”, złożył „najserdeczniejsze podziękowania i najserdeczniejsze życzenia dla całej braci górniczej”. - Każdy z Was przyczynia się do rozwoju Polski - dodał.

Prezydent zgodził się na pobyt żołnierzy Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce
"Niech święta Barbara ma w swojej opiece wszystkich tych, którzy służą w polskim górnictwie i gazownictwie" - podkreślił.
W trakcie uroczystości prezydent wręczył także odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej energetyki. Złotym Krzyżem Zasługi prezydent uhonorował Pawła Majewskiego oraz Bartłomieja Korzeniewskiego. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Rafael Świąder, Jacek Sadowski oraz Grzegorz Wiśniewski.

Ponadto, odznaczeni zostali także: Marcin Szczudło, który otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi oraz Mariusz Gołasiewicz, któremu prezydent wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Projekty prezydenckie ws. sądów pokoju „warte refleksji”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych