zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Kościoły, związki i mniejszości to ryt wspólnotowy współczesnej Polski

13:12, 14.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Na przestrzeni wieków w Polsce mieszkali ludzie wielu narodowości, wyznań i kultur; tu znajdowali swoje miejsce, osiedlali się i przynosząc swoją tradycję wplatali się w to, co dzisiaj nazywamy kulturą polską – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W pałacu prezydenckim odbyło się spotkanie noworoczne pary prezydenckiej z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce.

– Dziękuję, że zechcieliście państwo po raz piąty przybyć na to spotkanie z nami, ze mną i z moją małżonką; (...) spotkanie, które dla mnie ma szczególny wymiar – przypomina o historycznej spuściźnie i historycznym wymiarze naszej ojczyzny – Polski, o tym, że na przestrzeni wieków mieszkali tutaj ludzie wielu narodowości, wielu wyznań, wielu kultur – powiedział prezydent.

Wskazał, że na przyjezdnych czekał tu „spokojny świat, w którym znajdowali swoje miejsce, w którym się osiedlali, w który wrastali, przynosząc swoją tradycję wplatali się w tę istniejącą mieszankę kultur i tworzyli razem coś, co dzisiaj nazywamy kultura polską”.
 
 
 
...
 
– Dziękuję za obecność, bo dzięki niej pokazujemy niezwykły ryt wspólnotowy współczesnej Polski. Są przedstawiciele tylu Kościołów i tylu wyzwań, większych i mniejszych. Każdy ma swoje miejsce na obszarze Rzeczpospolitej, a co najważniejsze, wszystkie chcą współpracować, wszystkie ze sobą rozmawiają. To są wspólnoty otwarte na dialog; otwarte na coś, co chciałbym nazywać braterstwem; otwarte na coś, co chciałbym nazywać dobrym współistnieniem – powiedział prezydent.

Wskazał, że „ktoś patrząc głębiej powie, że są też różnego rodzaju problemy, dyskusje, trudne tematy”. – Oczywiście, że tak. (...) Były różne wydarzenia, czasem bardzo dramatyczne, takie jak prawie zniknięcie wspólnoty żydowskiej z Polski w czasie drugiej wojny światowej – Holokaust, którego ofiary będziemy upamiętniali niedługo w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady w Auschwitz - mówił.

– My z wszystkich najtrudniejszych momentów, relacji pomiędzy współistniejącymi narodami, pomiędzy współistniejącymi grupami etnicznymi i współistniejącymi wyznaniami, problemów, które wtedy były i narastały, musimy wyciągać wnioski – mówił. – Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy dając świadectwo wspólnoty, że przybywacie do Pałacu Prezydenckiego (...) po to, by wspólnotę i jedność pokazać – dodał.
Międzyreligijne spotkanie noworoczne u prezydenta

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
25-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych