zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Leki produkowane w „Polfie" przyczynią się do ratowania ludzkiego życia

14:52, 05.07.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Nie da się wycenić tego, jak leki tu produkowane przyczynią się do ratowania ludzkiego życia – podkreślił prezydent Andrzej Duda. We wtorek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych TZF „Polfa” S.A. w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Jak zaznaczył prezydent, Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. „wracają do swojej wielkiej tradycji zakładów pionierskich, świetnie rozwijających się, przyciągających nowoczesne kadry naukowe, przyciągających ludzi zarówno o osobistych ambicjach rozwojowych, jak i ambicjach, by w rozwój kraju, polskiej nauki, polskiej farmacji włożyć osobistą, własną cegiełkę”.

„Polfa" planuje postawić budynek produkcyjny przeznaczony do wytwarzania nowoczesnych leków onkologicznych i immunosupresyjnych.

– Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa. Śmiało można powiedzieć: dawno już w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o substancję państwową, a w niej, o ile dobrze pamiętam, został w ogóle chyba tylko ten jeden zakład spośród zakładów farmaceutycznych będących de facto własnością Skarbu Państwa, bo jest tu ponad 93 proc. własności Skarbu Państwa, reszta to własność pracowników – nie realizowano tak ambitnej inwestycji, o tak dalekosiężnych celach rozwojowych i również o tak wysokich kosztach – podkreślił Duda.


Prezydent: Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to inwestycja przełomowa
Zauważył, że 400 mln zł, które zostają przeznaczone na wykonanie tego wielkiego zadania, „to pieniądze - z jednej strony - ogromne, ale – z drugiej – jeżeli weźmiemy cele, dla których ta inwestycja jest realizowana, to śmiało można powiedzieć - jakkolwiek by to zabrzmiało – że są to żadne pieniądze, bo nie da się wycenić ludzkiego życia”.

Leki, które będą tu produkowane, które – wierzę w to – będą tu także opracowywane, odkrywane, wymyślane, które wejdą na nasz rynek i będą ratowały życie, będą leczyły choroby, przede wszystkim właśnie te onkologiczne – dodał.


Prezydent symbolicznie rozpocznie budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych
Prezydent podziękował też tarchomińskiej „Polfie” za wkład w walkę z koronawirusem.

– Za to, że i załoga, i zakłady były tak elastyczne, że bardzo szybko rozpoczęły w ogromnej ilości produkcję środków dezynfekujących i odkażających. Ogromnie za to dziękuję. Dziękuję, że produkujecie maseczki. Dziękuję, że bardzo szybko rozpoczęliście także produkcję tlenu, tak bardzo potrzebnego w najtrudniejszym dla nas momencie, gdy pandemia koronawirusa rzeczywiście szalała w Polsce – zaznaczył Duda.

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 r. Zatrudnia niemal 900 osób, które pracują w fabryce w Warszawie.

Większościowym właścicielem jest Skarb Państwa (93,22 proc. udziału), pozostałe udziały mają pracownicy. Zakład ma 30 linii produkcyjnych, wytwarza 50 produktów w ponad 120 różnych formach.


Nakłady na onkologię mają przekroczyć w tym roku 12 mld zł

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych