zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: liczę na pogłębienie współpracy gospodarczej z Katarem

16:47, 05.05.2017;   autor: akune;   źródło: PAP

– Katar jest dziś największym dostawcą gazu do gazoportu w Świnoujściu, następuje intensyfikacja współpracy w tym zakresie – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru w Polsce przełoży się na poszerzenie relacji obu państw również w innych dziedzinach.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Warszawie oficjalną wizytę składa emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani. Po romowach w cztery oczy oraz spotkaniu delegacji prezydent Duda wyraził satysfakcję i radość z powodu tej wizyty.

– Wizyty, która jest (...) wizytą historyczną, stosunki polsko-katarskie, stosunki dyplomatyczne, liczą sobie 28 lat, w ciągu ostatnich, można już powiedzieć 8 lat następuje intensyfikacja, relacji gospodarczych – powiedział prezydent.

Podkreślił, że „Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu”. – Ta umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i te dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy – powiedział Duda.

Wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się „w sposób, bardzo wymierny” na poszerzenie relacji polsko-katarskich. – I to zarówno relacji gospodarczych, jak i relacji kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia – powiedział Duda.

 
 
 
...
 
Prezydent Andrzej Duda oraz emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad Al Thani (3L) (fot. PAP/Rafał Guz)
Forum gospodarcze

Prezydent dodał, że w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. – Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności, są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego – mówił prezydent. Zaznaczył, że zostały zawarte cztery umowy międzyrządowe, w tym umowa dotyczące szeroko pojętej współpracy gospodarczej.

– Nie będę ukrywał, liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki jest w tej chwili realizowany w Katarze – powiedział prezydent Duda.

Jak dodał, rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie, a także współpracy przemysłów obronnych. – Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział prezydent.


Traktory, kosmetyki i...? Prezydent jedzie do Afryki po wsparcie dla polskich inwestycji
Podpisanie umów i memorandum

W obecności prezydenta Polski i emira Kataru w Pałacu Prezydenckim zostało podpisane „Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o Powołaniu Wspólnego Komitetu do spraw Współpracy”. Podpisali je szefowie MSZ Polski i Kataru Witold Waszczykowski oraz szejk Mohammed ibn Abdulrahman ibn Jassim Al-Thani.

Szef katarskiego MSZ oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisali natomiast „Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie kultury”.

Ministrowie zdrowia Polski i Kataru Konstanty Radziwiłł oraz pani Hanan Mohamed Al-Kuwari podpisali „Porozumienie miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia”.
Rozmowy z szefową polskiego rządu

Po południu szejk Tamim ibn Hamad Al-Thani został przyjęty przez premier Beatę Szydło.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych