zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Liczę, że efektem szczytu w Katowicach będzie deklaracja solidarności

16:39, 16.10.2018;   autor: akune, msies;   źródło: PAP, IAR

– Mam nadzieję, że wynikiem dyskusji na szczycie klimatycznym w Katowicach będzie deklaracja solidarności, która prowadzić będzie do bardziej sprawiedliwej transformacji światowych gospodarek – powiedział we wtorek w Rzymie prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

We wtorek, z okazji Światowego Dnia Żywności, prezydent złożył wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

Podczas sesji w FAO prezydent podkreślił, że 16 października – Światowy Dzień Żywności – to dla każdego Polaka szczególna data, ponieważ dokładnie 40 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Duda przypominał, że papież w 2001 r., w przesłaniu do uczestników 31 Konferencji FAO, zwrócił uwagę, że „różnorakie niesprawiedliwości na świecie zamieniają ziemię w pustynię, a najgorszą z niesprawiedliwości jest głód dotykający miliony osób”. – Taka sytuacja negatywnie wpływa na problematykę pokoju między narodami – zaznaczył.

Polski prezydent ocenił, że ochrona środowiska naturalnego jest nierozłączną częścią planu zmierzającego do wyeliminowania problemu głodu, a Polska przyjęła założenie, że trwała walka społeczności międzynarodowej na rzecz wyeliminowania głodu stanowi jeden z warunków pokoju na świecie.


„Nie będzie dobrobytu bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej”
 
 
 
...
 
Ludzie powinni być centralnym punktem dyskusji podczas CPP24

Duda nawiązał w swoim wystąpieniu do zaplanowanego na grudzień szczytu COP24, podkreślając, że w centrum rozważań światowych przywódców nad klimatem powinni znaleźć się ludzie. – Polska będzie przewodniczyła po raz czwarty negocjacjom klimatycznym. Tym razem nasza prezydencja zbiega się z kluczowym etapem wdrażania porozumienia paryskiego – wskazywał Duda.

W trakcie grudniowego szczytu klimatycznego w Katowicach toczyć się będą prace przede wszystkim nad przyjęciem pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie – pierwszej w historii międzynarodowej umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację porozumienia.

Duda mówił, że implementacja porozumienia paryskiego ma na celu m.in. rozwijanie niskoemisyjnych i odpornych na zmianę klimatu gospodarek na całym świecie. – Zgodnie ze zrównoważonymi celami rozwoju, działania klimatyczne powinny brać pod uwagę wszystkie elementy środowiska: atmosferę, geosferę, hydrosferę, a także biosferę. Takie całościowe podejście wniesie wkład na rzecz zapewnienia zrównoważonych dostaw energii zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu, przyczyni się również do walki z biedą, zapewni dostęp do wody pitnej i przyczyni się do wyeliminowania głodu – mówił.
Szczególna rola lasów

Duda zauważył, że jednym z wymogów porozumienia paryskiego jest znalezienie równowagi pomiędzy emisjami dwutlenku węgla i jego pochłanianiem przez ekosystemy. Jak podkreślił, szczególnie istotną rolę w wychwytywaniu i magazynowaniu dwutlenku węgla stanowią lasy. Ocenił też, że rozsądna gospodarka leśna pozwala przeciwdziałać negatywnym efektom zmian klimatycznych, w tym suszom i degradacjom gleby.

Prezydent zwrócił również uwagę, że Katowice – gdzie odbędzie się COP24 – stanowią bardzo dobry przykład miasta i regionu, gdzie sprawiedliwa transformacja związana ze zmianami klimatu przebiega w sposób pomyślny, a wysiłkom na rzecz „bardziej zrównoważonej przyszłości” towarzyszy wzrost gospodarczy i rosnący dobrobyt lokalnej populacji.

„Mam nadzieję, że wynikiem naszych dyskusji w Katowicach będzie deklaracja solidarności, idei tak bliskiej wszystkim Polakom, która prowadzić będzie do bardziej sprawiedliwej transformacji” – oświadczył Andrzej Duda. „Poprzez implementację odważnych polityk w obszarze klimatu, bioróżnorodności, a także walki z pustynnieniem damy przyszłym pokoleniom bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat” – dodał.

Po sesji plenarnej Duda spotkał się z dyrektorem generalnym FAO Jose Graziano da Silva.

W Światowym Dniu Żywności prezydent złożył także wizytę w siedzibie głównej Światowego Programu Żywnościowego (WFP). W WFP złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w akcjach humanitarnych oraz spotkał się z dyrektorem zarządzającym WTP Davidem Beasleyem.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych