zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Litwy: Przesmyk suwalski łakomym kąskiem dla nieprzyjaciół

17:42, 07.07.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Przesmyk suwalski strategicznie jest bardzo łakomym kąskiem dla naszych nieprzyjaciół zewnętrznych i dlatego powinien być chroniony i broniony w szczególny sposób, być aspektem priorytetowym – oświadczył w czwartek prezydent Litwy Gitanas Nauseda.


Podziel się:   Więcej

Prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda i Gitanas Nauseda – przybyli w czwartek po południu do Marijampole na Litwie, gdzie odwiedzają Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.

Wcześniej przywódcy Polski i Litwy – razem z ministrami obrony obu krajów Mariuszem Błaszczakiem i Arvydasem Anusauskasem – złożyli wizytę w zlokalizowanym na przesmyku suwalskim mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, znajdującym się w Szypliszkach (powiat suwalski).

Przesmyk suwalski strategicznie jest bardzo łakomym kąskiem dla naszych nieprzyjaciół zewnętrznych i dlatego powinien być chroniony i broniony w szczególny sposób, być takim aspektem priorytetowym. Przede wszystkim bardzo cieszę się ze współpracy wojskowej Polski i Litwy – powiedział Nauseda.

Mówił też o polsko-litewskiej współpracy w ramach projektów infrastrukturalnych, które są realizowane nawet szybciej niż przewidują plany.

– Jednakowo postrzegamy zagrożenie ze strony Rosji i współpracujemy na różnym poziomie i w różnych formatach, w których podejmujemy wspólne decyzje – mówił.Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda przybyli do Marijampole na Litwie
 
 
 
...
 
Prezydent Litwy dodał, że Polska i Litwa są zgodne, jeśli chodzi o ocenę i działanie wobec polityki Władimira Putina, są po tej samej stronie, jeśli chodzi o sankcje i zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy oraz jej status kandydata do UE.

Prezydent Litwy przypomniał również, że podczas szczytu NATO w Madrycie, w którym wspólnie uczestniczyli obaj prezydenci, omówiono wszelkie zagrożenia płynące z agresywnej polityki Rosji, a także podjęto historyczne decyzje dotyczące obrony. Prezydent Nauseda podkreślał także ogromną wagę decyzji ws. przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO.


Prezydent: Przesmyk suwalski to ziemia strzeżona przez najsilniejszy sojusz obronny na świecie
To bardzo istotne kroki w historii NATO i powinniśmy teraz rozwijać te postanowienia – zapewnił.

– Czeka nas sporo pracy. Powinniśmy opracować plany i wdrożyć pewne instrumenty, które – zarówno Litwę, jak i Polskę – uczynią atrakcyjnymi pomocnikami dla sojuszników NATO – powiedział. Zadeklarował, że jest to priorytet zarówno dla niego, jak i dla litewskiego rządu.

Przesmyk suwalski wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO. Przesmyk ten to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. Portal Politico napisał niedawno, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby „pierwszym punktem kontaktu”.


Nauseda: Współpraca Polski i Litwy jest bardzo rzeczowa i konstruktywna


„Na przesmyku suwalskim jest bezpiecznie dzięki żołnierzom polskim, litewskim, żołnierzom NATO”

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych