zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Ludzie dziękują za obniżenie wieku emerytalnego

19:14, 05.03.2019;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

– Należy wypracować takie rozwiązania, które doprowadzą do ograniczenia liczby emerytur niższych niż świadczenie minimalne – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Wskazał, że za takie rozwiązanie można uznać Pracownicze Plany Kapitałowe.


Podziel się:   Więcej

We wtorek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda uczestniczy w posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego. Jest ono poświęcone omówieniu społecznych i ekonomicznych skutków przywrócenia wieku emerytalnego.

Podczas posiedzenia prezydent Andrzej Duda powiedział, że „należy wypracować takie rozwiązania, które doprowadzą do ograniczenia liczby emerytur niższych niż świadczenie minimalne”. – Za takie rozwiązanie można uznać Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy to się ziści, czy nie, to pokaże przyszłość – powiedział prezydent.

1 października 2017 r. w życie weszła ustawa przywracająca wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Był to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Projekt zmieniający te przepisy złożył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że w 2018 r. wpłynęło 452 tys. wniosków o przyznanie prawa do emerytury, w tym 400 tys. w związku z obniżeniem wieku emerytalnego (dane te podała prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z portalem Prawo.pl). Aż 80 tys. ubezpieczonych otrzymało decyzję o przyznaniu emerytury z jednoczesnym zawieszeniem jej wypłaty z tytułu kontynuowania zatrudnienia. Emerytura przyznana kobiecie w 2018 r. wynosiła średnio 1625, a mężczyźnie – 2633 zł.


„Obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet to przywilej, nie dyskryminacja”
 
 
 
...
 
„Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza konieczności wycofania się z rynku pracy”

Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wskazała, że „wydłużenie wieku emerytalnego odbyło się bez dialogu społecznego”. – Wiele osób zostało pozostawionych bez zabezpieczenia społecznego – zauważyła.

Wiceminister resortu rodziny zaznaczył, że „w 2018 r. liczba pierwszych przyznanych świadczeń emerytalnych była niższa niż w roku wprowadzenia reformy emerytalnej. Większość osób, które przeszły w ubiegłym roku na emeryturę, to niepracujący”. – Na koniec 2018 r. emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pobierało 5,6 mln osób. W strukturze zarejestrowanych dotąd wszystkich wniosków o emeryturę, odsetek osób nieaktywnych zawodowo to ponad 52 proc. – dodał. Zwrócił również uwagę, że w związku z przywróceniem wieku emerytalnego sytuacja finansowa FUS nie uległa pogorszeniu – wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek jest bliski 80 proc. „Co więcej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pobrał 10,5 mld zł zaplanowanej na zeszły rok dotacji” – podkreślił Szwed.

Wiceminister wskazał również, że „osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza konieczności wycofania się z rynku pracy”. – Ubezpieczeni, których sprawność fizyczna i umysłowa pozwala sprostać wymaganiom współczesnego rynku pracy, mogą dalej pracować, także po osiągnięciu wieku emerytalnego i przejściu na emeryturę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby, które osiągnęły powszechny minimalny wiek emerytalny, mogą łączyć pobieranie świadczenia z dalszą aktywnością zawodową, bez żadnych ograniczeń dot. wymiaru etatu czy wysokości dochodów – powiedział.

Rada Dialogu Społecznego

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno–

Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

Przywracanie połączeń, Emerytura plus i 500 plus. Premier pokazał mapę drogową „piątki PiS”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
09-07-2020
  • Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego NA ŻYWO
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Skarżyska 09:30
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Ostrowca 11:00
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Buska 14:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych