zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Macron chce zorganizować szczyt Trójkąta Weimarskiego w lipcu

16:28, 04.02.2020;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

– Cieszę się, że dojdzie do spotkania Trójkąta Weimarskiego; w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił mnie do udziału w tym spotkaniu, które chce zorganizować 14 lipca w Paryżu – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Duda był pytany, czy weźmie udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy Francja). Propozycję spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego, w którym weźmie udział kanclerz Niemiec Angela Merkel, złożył w poniedziałek przebywający z wizytą w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron.

Andrzej Duda poinformował, że Emmanuel Macron już w poniedziałek – „choć nieoficjalnie – zaprosił go do udziału w szczycie”.

Spotkanie miałoby odbyć się 14 lipca. "Jeżeli będzie to spotkanie - tak jak pan prezydent Macron zapowiedział - 14 lipca w Paryżu, to z całą pewnością się na to spotkanie udam" - zadeklarował.

– To bardzo ważny sygnał, dlatego, że chyba nikt nie ma wątpliwości, że jeżeli ten format – trzy państwa – spotyka się w momencie, w którym dochodzi do tak istotnych zmian w UE i przesunięć, jakie następują w wyniku brexitu, jest to dla nas politycznie bardzo istotny moment – podkreślił prezydent.

Według Dudy zawsze warto rozmawiać z najwyższymi przedstawicielami władz Francji i Niemiec na temat przyszłości Europy i Unii Europejskiej. – To są dzisiaj najpotężniejsze w Europie państwa. My także jesteśmy jednym z wielkich państw UE i cieszę się, że do tego spotkania dojdzie – mówił prezydent.


Prezydent: Wierzę, że wizyta prezydenta Macrona to przełom w relacjach polsko-francuskich
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych