zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: mam nadzieję, że bon turystyczny będzie już w te wakacje

14:54, 08.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

– Mam nadzieję, że bon turystyczny będzie już w te wakacje; będzie go można wykorzystać do końca 2021 r. – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Ustce. Bon będzie miał postać cyfrową, pieniądze będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, nie będą trafiały w gotówce do rodziny; wypłacającym będzie ZUS – poinformował Duda.


Podziel się:   Więcej

Duda poinformował na briefingu prasowym, że bon turystyczny - o wartości 500 zł - będzie miał postać cyfrową. Jak mówił, bon będzie się uzyskiwało poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i będzie on przyznawany po weryfikacji.

– W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, inne tego typu przedsięwzięcie, czy rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu – wskazywał prezydent.

Podkreślił, że bon będzie miał postać dedykowaną, a wypłacającym będzie ZUS. – To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem - mamy nadzieję - stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce – zaznaczył.

„Wakacyjne 500 Plus mogłoby wejść pod obrady Sejmu na posiedzeniu 19 czerwca”
 
 
 
...
 
Dla kogo i kiedy?

Bon turystyczny o wartości 500 zł na dziecko będzie przyznawany niezależnie od poziomu dochodów; skorzysta z niego 6 mln dzieci.

Zaznaczył, że bon będzie skierowany do rodzin wychowujących dzieci. "Jeżeli ktoś wychowuje dzieci, jeżeli w rodzinie są dzieci, będzie mógł na dzieci ten bon turystyczny otrzymać. To będzie 500 zł na każde dziecko. Ponieważ szacujemy że mamy w Polsce około 2,5-2,0 miliona rodzin wychowujących dzieci, z tego znakomita większość, bo prawie 2 miliony to rodziny, które mają tych dzieci co najmniej dwoje, wiec można śmiało mówić, że w 80 proc. będzie to co najmniej 1000 zł dla rodziny" - powiedział prezydent.

Poinformował, że bon turystyczny będzie miał postać elektroniczną, cyfrową. Jak mówił, bon będzie się uzyskiwało poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i będzie on przyznawany po weryfikacji.

– Rozmawiałem przed chwilą z marszałek Sejmu Elżbietą Witek; pani marszałek obiecała mi, że uczyni wszystko co w jej mocy, by Sejm jeszcze przed tymi wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym. Mam zatem nadzieję, że Sejm będzie ją rozpatrywał na najbliższym posiedzeniu – powiedział prezydent w Ustce.

– Ale oczywiście apeluję też do Senatu, by - gdy już Sejm tę ustawę przyjmie, gdy ona trafi do Senatu - nie zwlekał 30 dni, tylko jak najszybciej podjął nad nią pracę. By ten bon jak najszybciej był rzeczywiście w dyspozycji polskich rodzin, zafunkcjonował jak najszybciej, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do naszej branży turystycznej – podkreślił.

Andrzej Duda ocenił, że świadczący usługi turystyczne w całym kraju bardzo czekają na pieniądze, które mogliby otrzymać od rodzin. Wyraził nadzieję, że bon turystyczny pomoże tej branży.

Emilewicz: Bon wakacyjny na każde dziecko to koszt ponad 3 mld zł