zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Mam nadzieję, że komisja ds. pedofilii podejmie prace jak najszybciej

20:33, 28.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Powołanie Justyny Kotowskiej do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii jest przejawem mojej walki z pedofilią – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że komisja jak najszybciej podejmie prace i będzie dobrze działała.


Podziel się:   Więcej

Prezydent podczas czwartkowej sesji „Pytań i odpowiedzi” na Facebooku był pytany, kiedy zaproponuje skuteczne rozwiązania prawne przeciwko pedofilom.

Przypomniał, że „jako jeden z pierwszych projektów prezydenckich, które złożył w porozumieniu z rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem (rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018), był projekt, który przewidywał karalność za niezłożenie doniesienia o podejrzenie przestępstwa pedofilii”.

Art. 240 Kodeksu karnego, który przytoczył prezydent, mówi m.in. o tym, że każdy, kto wie o karalnym przygotowaniu, albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego obcowania płciowego z osobą małoletnią lub doprowadzeniu jej do poddania się czynnościom seksualnym nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

– To był przejaw mojej walki z pedofilią – oświadczył.

Duda podkreślił także, że powołał psycholog Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilli. Wyraził nadzieję, że „komisja jak najszybciej podejmie prace i że będzie działała dobrze”.


Prezydent apeluje o szybkie powołanie przedstawicieli parlamentu i premiera w komisji ds. pedofilii
Justyna Kotowska jest psychologiem, specjalistą psychoterapii uzależnień. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie oraz Studium Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Instytucie Psychologii Zdrowia. Na co dzień pracuje w Klinice Psychiatrii Sądowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.Prezydent powołał Justynę Kotowską do państwowej komisji ds. pedofilii
TVP wyemitowała ostatnio film Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, w którym opisano kulisy przestępstw Krystiana W., ps. Krystek, działającego w Trójmieście. Mężczyzna był określany przez media mianem „łowcy nastolatek". Latkowski przywołał zeznania dziewcząt, które opisywały gwałty i molestowanie. Wcześniej miała miejsce premiera na kanale YouTube drugiego filmu dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich – opisującego przypadki pedofilii wśród księży –„Zabawa w chowanego”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie państwowej komisji do badania przypadków pedofilii w maju ub.r. po premierze pierwszego filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji.


Sejm w tym tygodniu powoła członków komisji ds. pedofilii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych