zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Mam szczególny obowiązek myślenia o sprawach rolników

22:34, 31.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jako prezydent mam szczególny obowiązek myślenia o sprawach rolników, dbania o sprawy rolników, pilnowania tych spraw i też wzywania, by z szacunkiem podchodzić do codziennego trudu pracy rolnika – powiedział Andrzej Duda. Z okazji Zielonych Świątek, jak potocznie nazywane jest święto Zesłania Ducha Świętego, w TVP1 prezydent złożył rolnikom życzenia.


Podziel się:   Więcej

– Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, cały czas zabiegam, by rolnikom zostały wypłacone wszystkie odszkodowania za zeszłoroczną suszę; rząd musi tego dopełnić, to także kwestia honoru polskiego państwa wobec rolników – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że państwo musi być gotowe do pomocy rolnikom w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak powódź, gradobicie, niespodziewany przymrozek czy susza. Zaznaczył, że w zeszłym roku większość mniejszych gospodarstw otrzymała tzw. suszowe, czyli odszkodowanie za straty związane z suszą.

– Jeszcze niewielka część tych wielkich gospodarstw nie otrzymała – są to bardzo duże kwoty. Cały czas zabiegam – mimo trudnej sytuacji epidemicznej, jaką w tej chwili mamy – by te wszystkie odszkodowania zostały wypłacone, bo dla mnie to także kwestia honoru polskiego państwa wobec rolników, realizacji tych zobowiązań. W związku z tym rząd musi tego dopełnić, to niezwykle ważny postulat – podkreślił prezydent.

< hr/> Prezydent apeluje do premiera o znalezienie środków na wypłatę odszkodowań za ubiegłoroczną suszę
Bezpieczeństwo żywnościowe

Duda zwracał uwagę, że jednym z rodzajów bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają rolnicy. – Jako prezydent Rzeczpospolitej, jako głowa państwa mam szczególny obowiązek myślenia o sprawach rolników, dbania o sprawy rolników, pilnowania tych spraw i też wzywania, by z szacunkiem podchodzić do codziennego trudu pracy rolnika – podkreślił prezydent.

Mówił, że różne rządowe programy i inicjatywy mają spowodować wyrównanie poziomu i jakości życia między wielkimi miastami a polską wsią i mniejszymi miastami.

– My dzisiaj ogromy nacisk kładziemy i to jest mój ogromnie ważny cel, żeby ten rozwój Polski był równy, żeby stworzyć także na wsi i w mniejszych miastach bardzo dobre warunki życia, żeby ludzie po prostu byli zadowoleni - powiedział prezydent Duda.

– Ja się czuję patronem w jakimś sensie polskiej wsi – zaznaczył.


Prezydent: Jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony państwa
Pomoc suszowa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informowała w końcu kwietnia br., że zakończyła pierwszy etap wypłat pomocy suszowej z nowej puli środków wynoszącej 280 mln zł.

Jednocześnie ARiMR rozpoczęła wypłatę drugiego etapu.

Po ubiegłorocznej suszy rolnicy złożyli prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld zł.

Pomoc suszowa przyznawana jest producentom rolnym, których średni roczny dochód z prowadzonej działalności rolniczej, w związku z wystąpieniem suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, obniżył się o ponad 30 proc.


Prezydent: zostanie przygotowana ustawa, która pomoże rozwiązać problem suszy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych