zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Mamy prawo do środków z Unii Europejskiej

18:39, 23.05.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Mamy prawo czerpać środki z UE, bo byliśmy przez lata za żelazną kurtyną nie ze swojej winy; to dług, który tamta część Europy spłaca naszym polskim żołnierzom poległym pod Monte Cassino i w innych miejscach, niosącym jej wolność – powiedział w czwartek w Lubaczowie prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Duda, który spotkał się z mieszkańcami Lubaczowa (woj. podkarpackie) zapewnił, że będzie robił wszystko, żeby społeczne programy – takie jak 500 plus – były w Polsce nadal realizowane, a kraj mógł się nadal dynamicznie rozwijać i „jak najszybciej dogonić średnio rozwinięte państwa zachodu Europy”. Podkreślił, że Polska już dziś zaczyna doganiać Europę Zachodnią.

– Już w tym roku prawdopodobnie nasz Produkt Krajowy Brutto będzie na poziomie niektórych państw Unii Europejskiej – oczywiście tych dzisiaj słabszych państw Zachodu, ale to pokazuje, że nadrabiamy to wielkie zapóźnienie, w jakie wrzuciła nas II wojna światowa i Jałta – wskazał prezydent.

Jak podkreślił, Polacy mają prawo „do tego, żeby czerpać środki z Unii Europejskiej i rozwijać nasz kraj”, ponieważ byli przez lata „za żelazną kurtyną nie ze swojej winy”.

– I ja mam głębokie poczucie, że to jest dług, który dzisiaj tamta wolna część Europy, która była wolna cały czas od II wojny światowej, spłaca naszym żołnierzom, którzy polegli pod Monte Cassino – i w innych miejscach - niosąc jej wolność. Tamta krew wołała o to zadośćuczynienie dla Rzeczypospolitej; dobrze, że ono dzisiaj jest realizowane – ono się po prostu Polsce i wszystkim innym zwyczajnie należy – mówił Duda.Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja. Prezydent podpisał postanowienie
 
 
 
...
 
„Każdemu potrzebującemu należy się wsparcie”

Prezydent Duda przekonywał również, że uczciwość wymaga od Polaków, aby pilnowali tego, „żeby drzwi do Unii Europejskiej i do Sojuszu Północnoatlantyckiego pozostawały otwarte”.

– Żeby także inni, którzy dzisiaj żyją dużo biedniej niż my, mogli do Unii Europejskiej wstąpić, i żeby wtedy także do nich były kierowane fundusze i żeby Polak wtedy nie mówił: „Nie dawać, nie wpuszczać”. Bo to jest kwestia także i sprawiedliwości dziejowej – każdemu potrzebującemu należy się wsparcie – dodał prezydent.


Wybierzemy 52 europosłów, ale jeden z nich nie obejmie mandatu
„Lubaczów jest miejscem szczególnym”

Prezydent podkreślił, że Lubaczów jest miejscem szczególnym, bo jest jedynym dekanatem, który pozostał po dawnej, sprzed II wojny światowej, diecezji lwowskiej. – Jest symbolem, pamięcią tamtej II Rzeczypospolitej, tamtej kwitnącej diecezji lwowskiej – dodał. Przypomniał, że w lubaczowskiej konkatedrze znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Łaskawej ze Lwowskiej katedry. Oryginał obrazu znajduje się obecnie na Wawelu. To przed tym obrazem – jak mówił Andrzej Duda – klęczał król Jan Kazimierz i składał śluby lwowskie.

Prezydent przedstawił w skrócie historię Lubaczowa, mówił m.in., że pierwsza wzmianka o osadzie została zanotowana w 1214 r. Natomiast w 1376 r. – jak przypomniał – miejscowość otrzymała prawa miejskie. Zaznaczył, że w Lubaczowie przebywało wiele znakomitych osobistości, wymienił m.in. hetmana Jana Sobieskiego, późniejszego króla Polski.

Przypomniał, że na ziemi lubaczowskiej był bardzo silny ruch partyzancki w czasie II wojny światowej. – Nieustanne dążenie do wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Nieustanne trwanie przy Rzeczypospolitej, nieustanna walka o wolność. To może dlatego także w tej okolicy, ten szaleńczo pojęty nacjonalizm ukraiński doprowadził do śmierci, do dramatycznej rzezi obywateli powiatu lubaczowskiego i miasta. Dziękuję za to, że pamiętacie o tym – powiedział prezydent.

Mieszkańcom Lubaczowa podziękował również za pojednanie z Ukraińcami. Wyraził nadzieję, że Ukraina stanie się kiedyś częścią UE. – Cieszę się, że budujecie te dobre relacje (z Ukraińcami), pamiętając o tym, co straszne, po to, aby straszne nigdy nie wróciło – powiedział.

Andrzej Duda przypomniał również, że Lubaczów, choć nie jest wielkim miastem, odwiedził w czerwcu 1991 r. papież Jan Paweł II. Jego zdaniem, ta wizyta pokazuje „to wielkie znaczenie, jakie Lubaczów ma dla polskiej tradycji”. Prezydent przypomniał również, że papież mówił m.in. o tym, że Polska potrzebuje UE, a Unia potrzebuje Polski i Polaków z „naszą wiarą i tradycją”.


Prezydent: chciałbym, by „w Polsce żyło się tak, jak w Niemczech”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych