zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Moją wielką ambicją jest wejście Polski do G20

17:00, 04.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Przez okres siedmiu lat udało nam się osiągnąć bardzo wiele, oprócz jednego: nie weszliśmy do G20 - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że wejście Polski do grupy najbogatszych państw jest jego wielką ambicją.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Belwederze z przedstawicielami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Podziękował pracownikom PAIH za to, że wspierają polskie firmy w ekspansji zagranicznej. Podkreślił, że wspierając polskie firmy poza granicami Polski powinni działać tak, jakby zagrożenie wojenne nie istniało.

– Trzeba realizować polskie interesy, tak jak czyniliście państwo do tej pory ze zdwojoną siłą, właśnie dlatego, że jesteśmy w trudnej sytuacji, właśnie dlatego, że jest kryzys wynikający także z wojny rozpętanej przez Rosję, że jest kryzys energetyczny, gospodarczy, że prawdopodobnie będzie uderzenie kryzysu żywnościowego - zauważył prezydent.

Zwracając się do przedstawicieli PAIH podkreślił, że ich sukces będzie w tych okolicznościach sukcesem RP. – Bo każda nasza firma, która dzięki państwa pomocy odnajduje się na rynku poza granicami, zaczyna tam działać, otwiera tam swoje przedstawicielstwo, sprzedaje tam swoje towary, jest sukcesem. Tak samo, jak każdy przedsiębiorca z zagranicy, który dzięki konsultacji z państwem, wchodzi na polski rynek, zatrudnia tu ludzi jest dla nas skarbem i zwycięstwem - powiedział prezydent.


Premier: Wojna w Ukrainie to jest wojna Rosji, nie samego Putina
 
 
 
...
 
Zaznaczył, że przez ostatnie 7 lat udało się osiągnąć bardzo wiele. – Mówiłem nawet o tym wczoraj do premiera Mateusza Morawieckiego (...) jednego nie udało nam się osiągnąć, a jesteśmy już prawie: jeszcze nie weszliśmy do G20. Moją wielką ambicją jest byśmy weszli do G20. Kto wie, który prezydent będzie miał tę satysfakcję i przyjemność, by Polskę do G20 wprowadzić. Mam cichą nadzieję, że może ja, choć sytuacja się skomplikowała - przyznał Andrzej Duda.

Dodał, że obecnie wielką troską jest zabezpieczenie gospodarstw domowych przed zbliżającym się sezonem zimowym. Zauważył, że jeszcze kilka lat temu problemy z dostawami gazu czy węgla wydawały się nierealne.

– Obawy o dostawy gazu do Polski w tej chwili nie ma, ale o węgiel, to czy go wystarczy dla wszystkich i jaka będzie jego cena, nadal jest to dziś ogromna troska - podkreślił prezydent.
Soloch: Agresja na Ukrainę była możliwa, bo zła była polityka Zachodu wobec Rosji

PAIH Forum Biznesu


PAIH Forum Biznesu to wydarzenie w formule bezpłatnych warsztatów branżowych i rynkowych oraz indywidualnych konsultacji z ekspertami. Jego celem jest pokazanie małym i średnim polskim firmom szans eksportowych i inwestycyjnych na rynkach zagranicznych oraz wskazanie w jakie sektory, gdzie i z jaką intensywnością zaangażować kapitał oraz potencjał technologiczny.
„W Rosji mamy do czynienia z eskalacją„; „konieczne zwiększenie obecności NATO”

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych