zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent Mołdawii złoży wizytę w Polsce

07:24, 21.06.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

W poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie złoży prezydent Mołdawii Maia Sandu. Wśród tematów rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą znajdzie się m.in. sytuacja bezpieczeństwa w regionie, współpraca bilateralna oraz perspektywy wzmocnienia integracji Kiszyniowa ze strukturami euroatlantyckimi.


Podziel się:   Więcej

Będzie to pierwsza wizyta mołdawskiej prezydent od momentu jej zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

Po ceremonii oficjalnego powiania prezydent Sandu, która odbędzie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, zaplanowano rozmowę w cztery oczy prezydenta Polski i prezydent Mołdawii, a bezpośrednio po jej zakończeniu rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga przywódców.

Po rozmowach Andrzej Duda i Maia Sandu spotkają się z mediami. Następnie mołdawska prezydent uda się na rozmowy z marszałkami Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomaszem Grodzkim.

Wczesnym popołudniem odbędzie się śniadanie oficjalne wydawane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na cześć prezydent Republiki Mołdawii.


Prezydent pogratulował Mai Sandu wyboru na prezydenta Mołdawii i zaprasza do Polski

Bezpieczeństwo w regionie i współpraca bilateralna


Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że rozmowy prezydentów będą koncentrować się na sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz współpracy bilateralnej.

Ponadto – jak zaznaczył prezydencki minister –- poruszone zostaną także kwestie związane z perspektywami wzmocnienia integracji Mołdawii ze strukturami euroatlantyckimi oraz o dalszej współpracy w ramach programu Partnerstwa Wschodniego.

– Nie mamy wątpliwości, że integracja Mołdawii ze strukturami europejskimi jest właściwym kierunkiem i najlepszym gwarantem dla budowy pokoju i rozwoju gospodarczego w regionie. Dlatego jesteśmy adwokatami polityki +otwartych drzwi+ do Unii Europejskiej i NATO dla Mołdawii – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.


Prezydent Duda pogratulował Mai Sandu udanej kampanii prezydenckiej
Szczerski zaznaczył, że „demokratyczna i proeuropejska Mołdawia może stać się kluczowym partnerem Polski w strategicznym regionie geopolitycznym, który dzisiaj stanowi swoistą granicę pomiędzy światem euroatlantyckim a rosyjską strefą wpływu”.

Dlatego też, jak podkreślił prezydencki minister, „Polska może zaoferować Mołdawii ekspercką pomoc w przygotowaniu reformy samorządowo-terytorialnej, szkoleniu dla mołdawskich urzędników służby cywilnej, a także zaangażować się w proces przygotowywania reform sektorowych, które stanowią najlepszą ścieżkę do zbliżenia z Unią Europejską”.


Szef BBN o słowach prezydenta ws. Rosji: W grze jest bezpieczeństwo całego kontynentu
Według Szczerskiego polskie doświadczenia minionych trzech dekad mogą być bardzo cenne w procesie udoskonalania sprawności państwa w Republice Mołdawii.

– Mołdawia jest krajem bardzo istotnym dla bezpieczeństwa tej części świata, który może liczyć na Polskę ze wzajemnością. Zawsze będziemy popierać integralność terytorialną Mołdawii, a także sprzeciwiać się wszelkim rosyjskim aspiracjom prowadzącym do federalizacji tego kraju – dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak zaznaczył, Polsce zależy, by Mołdawia czuła, że ma w naszym kraju „solidnego partnera, który nie jest obojętny na bezpieczeństwo i rozwój swoich sojuszników”.


„Przed Polską nowe wyzwania”. List prezydenta Dudy do dyplomatów

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych