Będzie to pierwsza wizyta mołdawskiej prezydent od momentu jej zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.
Po ceremonii oficjalnego powiania prezydent Sandu, która odbędzie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego,
zaplanowano rozmowę w cztery oczy prezydenta Polski i prezydent Mołdawii, a bezpośrednio po jej zakończeniu rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga przywódców.
Po rozmowach Andrzej Duda i Maia Sandu spotkają się z mediami. Następnie
mołdawska prezydent uda się na rozmowy z marszałkami Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomaszem Grodzkim.
Wczesnym popołudniem odbędzie się śniadanie oficjalne wydawane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na cześć prezydent Republiki Mołdawii.
Prezydent pogratulował Mai Sandu wyboru na prezydenta Mołdawii i zaprasza do Polski
Bezpieczeństwo w regionie i współpraca bilateralna
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że rozmowy prezydentów będą koncentrować się na sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz współpracy bilateralnej.
Ponadto – jak zaznaczył prezydencki minister –-
poruszone zostaną także kwestie związane z perspektywami wzmocnienia integracji Mołdawii ze strukturami euroatlantyckimi oraz o dalszej współpracy w ramach programu Partnerstwa Wschodniego.
– Nie mamy wątpliwości, że integracja Mołdawii ze strukturami europejskimi jest właściwym kierunkiem i najlepszym gwarantem dla budowy pokoju i rozwoju gospodarczego w regionie. Dlatego jesteśmy adwokatami polityki +otwartych drzwi+ do Unii Europejskiej i NATO dla Mołdawii – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
Prezydent Duda pogratulował Mai Sandu udanej kampanii prezydenckiej
Szczerski zaznaczył, że
„demokratyczna i proeuropejska Mołdawia może stać się kluczowym partnerem Polski w strategicznym regionie geopolitycznym, który dzisiaj stanowi swoistą granicę pomiędzy światem euroatlantyckim a rosyjską strefą wpływu”.
Dlatego też, jak podkreślił prezydencki minister, „Polska może zaoferować Mołdawii ekspercką pomoc w przygotowaniu reformy samorządowo-terytorialnej, szkoleniu dla mołdawskich urzędników służby cywilnej, a także zaangażować się w proces przygotowywania reform sektorowych, które stanowią najlepszą ścieżkę do zbliżenia z Unią Europejską”.
Szef BBN o słowach prezydenta ws. Rosji: W grze jest bezpieczeństwo całego kontynentu
Według Szczerskiego
polskie doświadczenia minionych trzech dekad mogą być bardzo cenne w procesie udoskonalania sprawności państwa w Republice Mołdawii.
– Mołdawia jest krajem bardzo istotnym dla bezpieczeństwa tej części świata, który może liczyć na Polskę ze wzajemnością. Zawsze będziemy popierać integralność terytorialną Mołdawii, a także sprzeciwiać się wszelkim rosyjskim aspiracjom prowadzącym do federalizacji tego kraju – dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
Jak zaznaczył,
Polsce zależy, by Mołdawia czuła, że ma w naszym kraju „solidnego partnera, który nie jest obojętny na bezpieczeństwo i rozwój swoich sojuszników”.
„Przed Polską nowe wyzwania”. List prezydenta Dudy do dyplomatów