zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent na szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki w Koszycach

09:32, 28.02.2019;   autor: msies;   źródło: IAR, PAP

Prezydent Andrzej Duda weźmie w czwartek udział w szczycie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. Głównymi tematami spotkania upamiętniającego 70. rocznicę powstania NATO będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie, a także zagrożenia hybrydowe.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Koszycach na Słowacji odbędzie się szczyt prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli krajów wschodniej flanki NATO: Polski, Rumunii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech i Bułgarii. W spotkaniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Kancelaria prezydenta Słowacji podkreśliła, że głównym celem szczytu jest upamiętnienie 70. rocznicy powstania NATO, a także 15. i 20. rocznicy wstąpienia krajów B9 do Sojuszu (w 1999 r. do NATO dołączyły Polska, Czechy i Węgry; Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia oraz Słowacja - w 2004 r.).

Organizatorzy szczytu zapowiadają odsłonięcie pomnika upamiętniającego spotkanie prezydentów B9 i 70. rocznicę powstania NATO. Na zakończenie spotkania, politycy przyjmą deklarację, która określi wspólne stanowisko grupy dotyczące najważniejszych kwestii i dalszych kierunków współpracy.

Deklaracja przywódców B9

Szczyt zwołano z okazji 70-lecia NATO oraz 20. i 15. rocznicy przystąpienia krajów Europy Środkowej do Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. W planie spotkania są dwie plenarne sesje przywódców oraz roboczy obiad. Dyskusje w formacie Bukareszteńskiej Dziewiątki będą poświęcone przystosowaniu NATO do sytuacji bezpieczeństwa w Europie i jej sąsiedztwie.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, elementem tej dyskusji będzie „zwiększenie regionalnych zdolności obrony i odstraszania poprzez rozszerzenie obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju”. – Polsce zależy na osadzeniu tych dwustronnych porozumień polsko-amerykańskich w szerszym kontekście regionalnego bezpieczeństwa sojuszniczego" - zapowiada Krzysztof Szczerski.

Na zakończenie spotkania przywódcy B9 przyjmą deklarację, która określi wspólne stanowisko grupy dotyczące najważniejszych kwestii i dalszych kierunków współpracy.

Prezydenci dziewięciu państw Sojuszu omówią również kwestie związane z zagrożeniami płynącymi ze Wschodu. Jak dodaje szef gabinetu prezydenta, chodzi szczególnie o zagrożenia hybrydowe, dotyczące cyberprzestrzeni i dezinformacji.

Przywódcy wezmą też udział w ceremonii odsłonięcia tablicy upamiętniającej 70. rocznicę powołania NATO. Podsumowaniem spotkania w Koszycach będzie wspólna konferencja prasowa prezydentów Polski, Słowacji i Rumunii.
Rozmowy dwustronne prezydenta Andrzeja Dudy

Na marginesie szczytu prezydent Andrzej Duda przeprowadzi rozmowy dwustronne; będzie rozmawiać w cztery oczy prezydentem Węgier Janosem Aderem oraz prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Na godzinę 16.30 w czwartek planowana jest wspólna konferencja prasowa prezydentów Słowacji, Rumunii oraz Polski.

Bukareszteńska dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO (Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria). W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólna deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
20-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych