zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Aleksandrze Szemioth

17:51, 14.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Aleksandrze Szemioth za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz dokumentowania i upowszechniania historii Sybiraków – poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria.


Podziel się:   Więcej

W imieniu prezydenta order przekazał na ręce rodziny wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, podczas uroczystości pogrzebowych w Krakowie – podano w komunikacie.

Prezydencki minister odczytał również list prezydenta skierowany do uczestników uroczystości pogrzebowych.

„Z głębokim żalem żegnamy dziś Aleksandrę Szemioth - wielką patriotkę, osobę doświadczoną dramatycznymi przeżyciami na +nieludzkiej ziemi+, działaczkę społeczną zasłużoną dla polskiej wolności, obrony prawdy historycznej i pielęgnowania naszej narodowej pamięci. Łączę się z Państwem w żałobie i modlitwie, z wdzięcznością pamiętając to wszystko, co Aleksandra Szemioth ofiarowała Polsce swoim życiem i dokonaniami” – napisał prezydent.

Andrzej Duda dodał, że w osobistych losach Aleksandry Szemioth – tak jak w biografiach wszystkich Sybiraków - wyraża się tragiczna, ale też pełna niezłomności i dumy historia naszego narodu.


Wspominamy posłów i senatorów, którzy odeszli w minionym roku
„Aleksandra Szemioth miała zaledwie cztery lata, gdy po sowieckiej agresji na nasz kraj została w 1940 roku wywieziona wraz z najbliższymi na bezkresne kazachstańskie stepy. Celem przeprowadzanych przez sowieckie władze deportacji było wyniszczenie polskości na wschodnich kresach przedwojennej Rzeczypospolitej. Tysiące kilometrów od ojczystego domu zesłańcom przyszło znosić dolę będącą +trwaniem na krawędzi życia i śmierci+, jak Aleksandra Szemioth określiła to później w swoich wspomnieniach. Wielu nie przeżyło niewolniczej pracy, prześladowań, nędzy, głodu i chorób - ci jednak, którzy przetrwali, troskliwie ocalili też polskość i ideę wolności” – napisał prezydent.
Jak podkreślił, Szemioth postanowiła, że jej życiową powinnością będzie dawanie świadectwa. „Robiła to wytrwale i konsekwentnie - zarówno wtedy, gdy na przeszkodzie stały zakazy i kłamstwa komunistycznego systemu, jak i wówczas, gdy w niepodległej Polsce można już było pełnym głosem wypowiedzieć prawdę o Golgocie Wschodu” – zaznaczył.

Andrzej Duda napisał, że „jako działaczka Solidarności, współzałożycielka reaktywowanego Związku Sybiraków i wieloletnia prezes krakowskiego oddziału tego stowarzyszenia Aleksandra Szemioth wykonała ogromną pracę, polegającą na kultywowaniu narodowego dziedzictwa, na gromadzeniu wspomnień zesłańców i więźniów sowieckich”.

„Znamienne było, że Aleksandra Szemioth własne cierpienia opisywała z wielką skromnością i powściągliwością, bardzo natomiast zabiegała o jak najdokładniejsze udokumentowanie dramatycznych przeżyć innych Sybiraków” – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że kilkanaście tomów wspomnień, opublikowanych dzięki jej staraniom, nosi najprostszy tytuł: „Tak było”. Jak zaznaczył, „to przesłanie, które jest zobowiązaniem dla naszej pamięci i dla naszej służby na rzecz Ojczyzny”.

„Zawsze będziemy pamiętać o gehennie naszych rodaków. Na zawsze też zachowamy w pamięci patriotyczne zasługi Aleksandry Szemioth. Zaszczytny laur Świadek Historii, który został Jej przyznany w 2017 roku przez Instytut Pamięci Narodowej, wyraża nasze wspólne uznanie i wdzięczność” – napisał prezydent.

„Jej odejście to wielka strata dla Polski, dla dzieła dokumentowania polskich tragicznych doświadczeń. Jednak już dzisiaj staje się Ona symboliczną patronką wszelkich starań, aby prawda o polskiej martyrologii na Wschodzie została w pełni ujawniona i utrwalona” – napisał prezydent składając rodzinie zmarłej wyrazy współczucia.

Aleksandra Szemioth była przez wiele lat prezes krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków, członkinią Zarządu Głównego Związku Sybiraków, przewodniczącą Komisji Historycznej przy Zarządzie Głównym ZS.