zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Najważniejsza jest pewność, że ZUS wypłaci świadczenie

15:04, 10.10.2019;   autor: msies, akune;   źródło: tvp.info, PAP

– Można narzekać, że emerytury czy renty są za niskie (…) ale system jest pewny, działa, wypłaca – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali w 85. rocznicę powstania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak zaznaczył, ZUS wypłaca ponad 200 mld zł rocznie, podczas gdy całe wydatki budżetowe w przyszłym roku szacowane są na 43 mld. zł.


Podziel się:   Więcej

– Dzięki temu, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych istnieje os 85. lat nikt dzisiaj w naszym kraju nie wyobraża sobie nawet takiej sytuacji, kiedy jakaś instytucja, która teoretycznie zajmuje się zabezpieczeniem społecznym, mówi: „przepraszamy bardzo, ale źle zainwestowaliśmy, nie mamy pieniędzy i od jutra nie wypłacamy (świadczeń – red.)”. Dodał, że „jest to teoretycznie możliwa sytuacja, a praktycznie możliwa w wielu państwach na świecie, gdzie system jest inny”.

85 lat w II Rzeczpospolitej przyjęto takie rozwiązanie, w którym powstaje państwowa instytucja z państwowymi gwarancjami, która zajmuje się zabezpieczeniem społecznym, czyli tym, żeby wypłacać świadczenia społeczne osobom, które przepracowały całe życie, czy też osobom, które z jakichś – najczęściej niezależnych od nich przyczyn – nie są zdolne do tego by pracować. – To jest dobre rozwiązanie – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że „można przeprowadzić różne modyfikacje, ale nikt się nie odważył, nawet przy całym narzekaniu na ZUS, które słyszymy w różnych miejscach, żeby ZUS zlikwidować i zmienić go na inną instytucję, która będzie działała w inny sposób”.


85-lecie utworzenia ZUS. Gala z udziałem prezydenta
 
 
 
...
 
„System ubezpieczeń społecznych się sprawdza”

Prezydent powiedział, że w jego przekonaniu ten system ubezpieczeń społecznych się sprawdza. ZUS „jest pewny” – podkreślił. – Można narzekać, że emerytury czy renty są za niskie (…) ale system jest pewny, działa, wypłaca. – Ponad 200 mld zł wypłat rocznie, podczas gdy całe wydatki budżetowe w przyszłym roku szacowane są na 43 mld. zł – wskazał Duda.

Wspominając historię ZUS, Andrzej Duda podkreślił, że mimo pewnych zawirowań, jakie zdarzały się w przeszłości, w czasie II wojny światowej i po 1956 r., instytucja działa do dzisiaj. „Działa skutecznie, działa dobrze” – mówił.
Premier: w 2020 roku będą w budżecie środki na trzynastą emeryturę
„System ubezpieczeń społecznych musi być elastyczny”

– Dziś dalej dyskutujemy na temat tego, w jaki sposób rozwiązać w przyszłości kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym. Świat się zmienia, ZUS i sam system ubezpieczeń społecznych musi być elastyczny i musi dopasowywać się do potrzeb zmieniającego się świata – powiedział prezydent.

Wskazał przy tym m.in. na wydłużenie długości życia ludzi w związku ze wzrostem poziomu medycyny. Podał, że osób, które skończyły 100 lat jest w Polsce ponad 2 tysiące. – Prawdopodobnie na przestrzeni najbliższych lat i dziesięcioleci tych osób będzie coraz więcej – zauważył.


„Decyzja ws. 30-krotności składki na ZUS po wyborach”
„Ta praca ma wielką wartość”

– Co zrobić? Trzeba się zastanowić nad zmianami, ale najważniejsza jest pewność. Ta pewność, że ZUS wypłaci świadczenia ma znaczenie absolutnie fundamentalne. I możemy wprowadzać różne zmiany systemowe, ale jestem ostatnim człowiekiem w Polsce, który będzie zwolennikiem zlikwidowania Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo jest to instytucja gwarantująca świadczenia i to ma nieprawdopodobnie wielką wartość – podkreślił prezydent – wyjaśnił.

Według niego zdaje sobie sprawę z tego każdy, kto ukończył 40 lat. – Jak człowiek ma 20 lat, 30 lat, może jeszcze 35, to wydaje mu się, że przecież ludzie nie umierają, ludzie są zawsze sprawni – dodał.

Podziękował pracownikom ZUS za ich pracę. – Ta praca ma wielką wartość. To dzięki państwa pracy miliony ludzi w Polsce otrzymują swoje świadczenia i mogą przetrwać od pierwszego do pierwszego, a mam nadzieję, że już w niedługim czasie nie tylko przetrwać, ale też po prostu godnie żyć – powiedział.


Kancelaria prezydenta o orzeczeniu TK ws. składek na ZUS: ważne rozstrzygnięcie

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
21-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych