zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską

08:20, 06.07.2020;   autor: alkune;   źródło: PAP

Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską, odgrywany w niej pozytywna rolę – ocenił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy”, który ukazał się w poniedziałek.


Podziel się:   Więcej

„Nie potrzebujemy żadnego resetu. Od kilkunastu lat współtworzymy Unię, jesteśmy jej częścią” – w ten sposób prezydent odpowiedział na pytanie, czy druga tura może oznaczać reset w relacjach Polska – UE?

„Przecież to my zabiegaliśmy o ambitny plan odbudowy Europy, ten +współczesny plan Marshalla+. Odgrywamy tu pozytywną rolę, udaje się nam łączyć racje różnych stron (...) Mówimy jednym głosem z Grupą Wyszehradzką, z Rumunią i innymi państwami. I to przynosi wymierne efekty. W najbliższych latach może do Polski popłynąć rekordowe 160 mld euro, to jest ponad 700 mld zł – powiedział prezydent.

Odnosząc się do stosunków z USA stwierdził, że „dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi leżą w najgłębszym interesie Rzeczpospolitej”. „Tak uważam, to jest polska racja stanu i cieszę się, że za mojej kadencji udało się sprawić, iż te relacje są być może najlepsze w historii” - ocenił Duda.


Przyszłe ramy finansowe UE mają być wsparte przez nowe źródła własne
Prezydent Duda dodał, że m.in. dzięki jego staraniom w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. żołnierzy amerykańskich. – Tam, gdzie stacjonują wojska USA, biznes amerykański także zwiększa swoją obecność. W ciągu ostatnich pięciu lat nasza wymiana handlowa zwiększyła się o 50 proc. – powiedział prezydent.

Zapewnił, że relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską oparte są na trwałych fundamentach, m.in. na podobnie rozumianych kwestiach gospodarczych.

„Nas, Polaków łączą z Amerykanami te same wartości, zbieżne interesy i wypróbowany sojusz, który będzie trwał” – powiedział prezydent.


Premier: Europejski Fundusz Odbudowy dla całej Europy to 750 mld euro