zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: nowoczesne państwo tworzą ludzie gotowi nieść pomoc potrzebującym

18:34, 19.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Nowoczesne państwo tworzą ludzie gotowi nieść pomoc potrzebującym. Właśnie ci ludzie uczestniczą w konkursie „Dla dobra wspólnego” – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczenia nagród konkursowych.


Podziel się:   Więcej

W Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się finałowa gala czwartej edycji przyznawania nagród prezydenta RP w konkursie „Dla dobra wspólnego” z udziałem Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser–Dudy. Nagrody te promują postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.

Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii człowiek-lider założycielka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Krystyna Mrugalska; w kategorii instytucja-organizacja Fundacja SPINA z Katowic, pomagająca dzieciom z rozszczepieniem kręgosłupa oraz w kategorii dzieło – projekt, przedsięwzięcie – Cafe Równik, czyli wrocławska kawiarnia, w której pracują osoby z niepełnosprawnościami.

Nagrodę specjalną, nazwaną w tym roku imieniem jej ubiegłorocznego laureata Piotra Pawłowskiego, otrzymała założycielka kliniki „Budzik” i prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk.


Prezydent: budowanie dobra wspólnego to dostrzeganie drugiego człowieka
 
 
 
...
 
Prezydent Andrzej Duda mówił podczas gali, że nagrody te „w pewnym sensie wyrażają kwintesencję tego, jakie powinno być państwo (...). Powinno dostrzegać każdego obywatela”.

Przekonywał jednocześnie, że w dzisiejszych czasach nowoczesne państwo obywatelskie realizuje to zadanie „przy pomocy ludzi, którzy mają zdecydowanie, wolę i serce”. Dodał również, że kraj, który jest nowoczesny, kierujący się zasadą pomocniczości, „korzysta z zasobów, które leżą w jego społeczeństwie, wśród ludzi, którzy je tworzą”.

– Dzięki Bogu są osoby gotowe myśleć o innych, poświęcać się dla innych, są gotowe znaleźć czas, żeby dostrzegać ich potrzeby i nieść pomoc tam, gdzie ona jest potrzebna – mówił Andrzej Duda. – To państwo nowoczesne dostrzega właśnie takich ludzi, stara się wspierać ich działalność. To właśnie ci ludzie uczestniczą w tym konkursie – podkreślił.

Prezydent podziękował nominowanym i laureatom. – Dziękuję również wszystkim tym, którzy prowadzą taką działalność dla innych, a bardzo często nie są dostrzeżeni – dodał. Zapewnił, zwracając się do takich osób, że „to co robią, jest niezwykle ważne i buduje naszą ojczyznę w najpiękniejszym tego słowa znaczeniu”.

Celem nagrody prezydenta RP „Dla dobra wspólnego” jest wzmocnienie Polski przez kreowanie patriotycznych postaw obywatelskich, wspieranie idei budowy społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie świadomości obywatelskiej, solidarności oraz budowanie kapitału społecznego, a także zachęcanie obywateli do czynnego uczestnictwa obywatelskiego oraz podejmowania aktywności na rzecz dobra wspólnego.

Prezydent: Działalność obywatelska jest ważnym elementem nowoczesnego państwa

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych