zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent o celach klimatycznych: Najpierw równowaga emisyjna

21:15, 22.04.2021;   autor: elolc;   źródło: IAR

Podstawowym celem klimatycznym dla Polski jest równowaga emisyjna - powiedział Andrzej Duda dziennikarzom. Jednocześnie zaznaczył, że w obecnej sytuacji nie odważy się zadeklarować szybkiego terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej przez nasz kraj.


Podziel się:   Więcej

Tuż przed rozpoczęciem międzynarodowego szczytu klimatycznego Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z dziennikarzami. Jak podkreślał, Polska stale ogranicza emisje gazów cieplarnianych, ale należy też dostrzegać uzależnienie naszej energetyki od węgla.

- Chcemy ograniczać emisję w taki sposób w jaki jest to dzisiaj dla nas dostępne i to się u nas dzieje - mówił prezydent.

Andrzej Duda argumentował, że konieczna jest sprawiedliwa transformacja uwzględniająca uwarunkowania społeczne. Według prezydenta, docelowym modelem dla Polski jest energia wytwarzana w dużej mierze przez elektrownie atomowe.- Na etapie przejściowym chcemy ograniczać emisję poprzez odchodzenie od węgla i przechodzenie na wytwarzanie energii z gazu.

Jako kluczowe inwestycje dla rozwoju energetyki gazowej Andrzej Duda wskazał budowę rurociągu Baltic Pipe, stworzenie bloku gazowego w Elektrowni Ostrołęka oraz rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu i powstanie drugiego takiego obiektu w Trójmieście. Prezydent mówił również o rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak zaznaczył, do 2030 roku w naszym kraju OZE powinno stanowić ponad 30 procent produkowanej energii.


Prezydent: Chcemy do 2030 r. osiągnąć ponad 30 proc. energii z OZE