zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent o Funduszu Medycznym: Specjalna forma dofinansowania ochrony zdrowia służąca społeczeństwu i młodzieży

16:19, 01.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Fundusz Medyczny to specjalna forma dofinansowania systemu ochrony zdrowia, tak by jeszcze lepiej służył on naszemu społeczeństwu i młodzieży - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania na temat poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, w tym w zakresie funkcjonowania Funduszu.


Podziel się:   Więcej

- Spotkaliśmy się, żeby przeprowadzić dyskusję podsumowującą (...) ponad rok funkcjonowania Funduszu Medycznego od czasu uchwalenia ustawy - powiedział Duda. Jak dodał, „to dobry czas, aby dokonać podsumowania, to dobry czas, żeby dokonać weryfikacji, aby zgłosić ewentualne możliwości zmian czy modyfikacji”.

Jak ocenił prezydent, Fundusz Medyczny to ważny element całego systemu ochrony zdrowia w Polsce, w szczególności jeżeli chodzi o dzieci i młodzież. - Tym przede wszystkim kierowaliśmy się - a mianowicie dobrem i ochroną zdrowia dzieci i młodzieży, ustanawiając Fundusz Medyczny jako specjalną formą finansowania czy też dofinansowania systemu ochrony zdrowia - tak, by jeszcze lepiej służył on naszemu społeczeństwu i ochronie zdrowia młodzieży - powiedział Duda.
 
 
 
...
 
Ustawa o Funduszu Medycznym powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawę prezydent podpisał w październiku 2020 r. W sumie dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia ma trafić co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków. Przeznaczone zostaną one m.in. na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich, a także na lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia i dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

Premier przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Zachęca do szczepień

Blisko 2 mld zł na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych


Prezydent powiedział, że Fundusz Medyczny jest „nową instytucją wprowadzoną do polskiego systemu prawnego i systemu ochrony zdrowia, by zwiększyć jego skuteczność działania, ale także w szeregu aspektach jego elastyczność ze szczególnym ukierunkowanie na rozwój leczenia chorób nowotworowych i chorób rzadkich przede wszystkim u dzieci, jak również wzmocnienia w Polsce opieki pediatrycznej, także poprzez środki na modernizację szpitali, oddziałów, na których leczone są dzieci, wprowadzania nowych technologii, różnego rodzaju prac badawczych związanych z kwestiami rozwojowymi”.

Wskazał, że jest on także odpowiedzią na apel społeczeństwa, by znalazła się pula środków finansowych, wydzielonych przez państwo, „mająca na celu wsparcie możliwości leczenia operacyjnego polskich dzieci poza granicami kraju, w szczególności w sytuacjach, kiedy różnego rodzaju procedury medyczne nie są u nas realizowane”.
Poinformował, że „w najbliższym czasie z Funduszu Medycznego blisko 2 mld zł pójdzie na program modernizacji i rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych”. - Procedury konkursowe będą uruchomione z początkiem przyszłego roku - powiedział prezydent. Dodał, że będzie on realizowany w latach 2022/2023.

Zwrócił uwagę, że na ten cel dotychczas przeznaczano 3 mld zł na 6 lat.

Od 1 grudnia nowe obostrzenia. Czego dotyczą?

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych