zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent o immunitecie Banasia: Mamy do czynienia z prezesem najważniejszej instytucji kontrolnej w kraju

21:58, 30.07.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Mamy do czynienia z prezesem najważniejszej instytucji kontrolnej w naszym kraju, która wykonuje najważniejsze zadania - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda pytany o wniosek prokuratury ws. uchyleniu immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi.


Podziel się:   Więcej

W zeszły piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Prezydent był pytany w Polsat News, jak posłowie powinni głosować w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi NIK.

- Wszyscy powinni pamiętać o tym, że mamy do czynienia z najważniejszą instytucją państwa polskiego - Najwyższą Izbą Kontroli - która wykonuje niezwykle ważne zadania, jeśli chodzi właśnie o działania kontrolne nad funkcjonowaniem różnego rodzaju innych instytucji państwowych - podkreślił Duda.

- Kontrole NIK w Kancelarii Prezydenta są normą, odbywają się systematycznie i zawsze, tak samo jest w innych instytucjach. W każdej instytucji, w której kiedykolwiek miałem zaszczyt i przyjemność służyć Rzeczpospolitej Polskiej takie kontrole się odbywały - dodał.

- Natomiast kwestia immunitetu jest rozważana w tej chwili przez posłów w aspekcie materiału, który został im przedstawiony przez odpowiednie organy, które realizują kwestie odpowiedzialności karnej, w związku z powyższym posłowie będą musieli w szczegółach tę sprawę rozważyć - ocenił prezydent. - Ja zwracam tylko uwagę, że mamy do czynienia z prezesem najważniejszej instytucji kontrolnej w naszym kraju - podkreślił.


Tomczyk o sprawie szefa NIK: W tej sprawie nie ma przypadków

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych