zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent o uchyleniu zawieszenia sędziego Juszczyszyna: przyjmuję to z szacunkiem i spokojem

16:46, 24.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

W sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna podjęto takie rozstrzygnięcie, jakie podjęto; przyjmuję je z szacunkiem i spokojem jako rozstrzygnięcie trzeciej władzy, jaką jest władza sądownicza - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Izba Dyscyplinarna SN w poniedziałek uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia Juszczyszyn został zawieszony przez tę izbę SN ponad dwa lata temu, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez ówczesną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W postanowieniu sędzia nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia sędziowskich kandydatów do KRS.

Prezydent pytany o to przez dziennikarzy w Davos powiedział, że jeżeli chodzi o sprawy odpowiedzialności zawodowej sędziów, to jest do tego dzisiaj powołana specjalna Izba Dyscyplinarna SN. – Zmiany, które ja zaproponowałem (w projekcie noweli ustawy o SN – PAP) jeszcze nie weszły w życie, ale są to sędziowie, którzy są niezawiśli, dokonują rozstrzygnięcia, dokonują wszechstronnej oceny sytuacji – powiedział Duda.


Wójcik: Jest złe, gdy jeden sędzia podważa status innego sędziego
– W tej sprawie podjęli takie rozstrzygnięcie, jakie podjęli. Przyjmuję to rozstrzygnięcie z szacunkiem i spokojem jako rozstrzygnięcie trzeciej władzy, jaką jest władza sądownicza. Będą następne sprawy. Mam nadzieję, że będą rozstrzygane sprawnie, wnikliwie, szybko, bo tego oczekuję od sądownictwa odnoszącego się do odpowiedzialności zawodowej sędziów – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, iż chciałby, żeby „ta odpowiedzialność istniała, żeby ona była wymierna, żeby ona była realna, żeby te sprawy się toczyły i żeby rzeczywiście były zasady egzekwowane także wobec ludzi ze stanu sędziowskiego”. – Bo od nich oczekuje się, powiedziałbym nawet podwyższonych standardów, jeżeli chodzi o postępowanie w życiu, jeżeli chodzi o to, jak się zachowują, jako sędziowie, jak postępują i jak działają – powiedział Andrzej Duda.


Projekty, prezydencki i poselski, ws. Sądu Najwyższego będą rozpatrywane razem

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych