zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent o wyborach do parlamentu: To było piękne święto demokracji

16:56, 14.10.2019;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

– Wczorajsze wybory parlamentarne to było piękne święto demokracji. Zaprzeczyło ono wszystkim twierdzeniom, jakoby z demokracją w Polsce były jakieś problemy – ocenił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

W specjalnym wydaniu TVP Info prezydent podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych i ocenił, że był to naprawdę dobry dzień dla RP.

– Wielu ludzi stało w kolejkach, często nawet długo, poza granicami kraju po to, żeby oddać swój głos. To było piękne święto demokracji. Pokazaliśmy, że demokracja w Polsce jest. Zwłaszcza pokazaliśmy to za granicą. Zaprzeczyło to wszystkim twierdzeniom, jakoby z demokracją w Polsce były jakieś problemy. Piękne święto, bardzo wysoka frekwencja, najwyższa od 30 lat, około 60 proc., rzeczywiście to są świetne wiadomości – podkreślił.

Głowa państwa pogratulowała także wszystkim tym, którzy uzyskali mandaty.

– Mam nadzieję, że państwo posłowie i senatorowie w kolejnej kadencji będziecie dzielnie pracowali dla RP. Życzę, żeby wszystkie te sprawy, które będziecie realizowali, służyły Polsce i żeby debata w Sejmie odbywała się jak najbardziej zgodnie. Żebyśmy w ten sposób rzeczywiście budowali wspólnotę. Ja wiem, że polityczne spory są i będą, ale proszę, żeby te polityczne spory były toczone na zasadach kultury nie tylko politycznej, ale także i kultury bycia i żeby to budowało, a nie burzyło – powiedział.


Prezydent dziękuje rodakom: wspaniała postawa Wyborców
 
 
 
...
 
To „spektrum sił, na które zagłosowali Polacy”

Prezydent odnosząc się do wyników wyborów parlamentarnych powiedział, że jest to „spektrum sił, na które zagłosowali Polacy i to jest wybór, którego dokonaliśmy jako społeczeństwo”. – Ja też go dokonywałem, bo też głosowałem w tych wyborach - dodał.

Jak mówił Andrzej Duda, zadaniem polityków dzisiaj jest realizować interesy Rzeczypospolitej. – Oczywiście będą pewnie wszyscy chcieli realizować swoje programy. Mam nadzieję, że będzie to z pożytkiem dla Polski i dla nas wszystkich - dodał.

„Nie wybieram się jeszcze na emeryturę”

Na pytanie, czy teraz już jest czas, żeby myśleć o wyborach prezydenckich w przyszłym roku, odpowiedział: – Są tacy, którzy mówią, że kampania zaczyna się w momencie, w którym kończą się wybory, więc można do tego tak podchodzić. Oczywiście, że następne wybory w Polsce to będą wybory prezydenckie, pewnie w maju przyszłego roku.

Prezydent Duda pytany, czy wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 r. powiedział: – Jestem jeszcze młodym człowiekiem, na emeryturę się nie wybieram.


Prezydent pytany o reelekcję: Jestem jeszcze względnie młodym człowiekiem
„Każdy elektorat powinien mieć swoją reprezentację”

Prezydent pytany z kolei, co sądzi o wyniku SLD i dostaniu się tego ugrupowania do parlamentu, wskazał, że każdy elektorat powinien mieć swoją reprezentację. – Dobrze, że wszystkie strony sceny politycznej są reprezentowane, zwłaszcza że elektoratu, który jest zainteresowany głosowaniem na lewicę, ma światopoglądy lewicowe, jest w Polsce sporo i dobrze, że ma on swoją reprezentację – powiedział prezydent.

Prezydent poproszony o komentarz do faktu, że Konfederacja będzie miała swoją reprezentację w parlamencie powiedział, że ma „szacunek do wszystkich ludzi polskiej polityki, zwłaszcza do ludzi, którzy mają poparcie społeczne, bo oni są reprezentantami istotnych społecznych grup”.

Zaznaczył, że w Polsce obowiązuje próg wyborczy i jeżeli jest ugrupowanie, które dostaje się do polskiego Sejmu pokonując ten próg wyborczy, to jest to ugrupowanie, które ma istotną reprezentację, które ma istotne zaplecze społeczne.

– Mam szacunek do tych wyborców, szanuje również ich poglądy, choć mogę się czasem w niektórych kwestiach z nimi nie zgadzać, natomiast, jeżeli jest poważna grupa wyborców w Polsce, która do tej pory swojej reprezentacji (w parlamencie – red.) nie miała, to dobrze że ja ma – podkreślił prezydent.

PKW: oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych prawdopodobnie w poniedziałek wieczorem

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
22-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych