zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: obecność NATO na flance wschodniej gwarancją bezpieczeństwa

14:48, 05.09.2014;   autor: akune;   źródło: PAP

Zapewnienie ciągłej obecności wojsk NATO na wschodniej flance Sojuszu to gwarancja bezpieczeństwa, także dla Polski – ocenił w piątek prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do wyników dwudniowego szczytu NATO w Walii.


Podziel się:   Więcej

Na konferencji prasowej w Newport Komorowski wysoko ocenił decyzję o zapewnieniu ciągłej obecności wojsk NATO w państwach wschodniej flanki NATO. Jak podkreślił, to realizacja także polskich postulatów. – To jest także zasada wysuniętej obecności dowództw i sojuszniczych sił wsparcia oraz infrastruktury logistycznej, czyli składów, magazynów ze sprzętem, paliwem czy amunicją – dodał prezydent.

Zaznaczył, że jest to zasadnicze dla bezpieczeństwa Polski, bo – argumentował – „gwarancją naszego bezpieczeństwa jest realna możliwość wykonania istniejących planów ewentualnościowych, dotyczących także Polski”.


Prezydent: Polska może pomóc w modernizacji ukraińskiej armii

Jak mówił prezydent, by plany ewentualnościowe mogły być realizowane, muszą być spełnione trzy warunki – podjęte decyzje polityczne, możliwość szybkiego wejścia do walki sił NATO, gdyby taka była konieczność, ale także polska zdolność do działania. – Jeśli oczekujemy, by inni byli gotowi, musimy mieć możliwość przyjęcia sił wsparcia, a także sami musimy być gotowi do wykonania naszej cząstki planu ewentualnościowego – podkreślił Komorowski.

Prezydent pozytywnie ocenił również postęp w zakresie podwyższenie gotowości sił odpowiedzi NATO, w tym utworzenie sił natychmiastowego reagowania.


Polska może pomóc w modernizacji ukraińskiej armii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych