zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Odbudowa Ukrainy w planach rozmów na szczycie ONZ

18:12, 20.09.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

W kolejnych dniach odbędę dalsze spotkania m.in. z inwestorami oraz najprawdopodobniej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w sprawie udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy, a w środę spotkam się z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Polski przywódca przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie bierze udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

– Przez kolejne dni dalsze spotkania: szczyt żywnościowy, w którym będziemy brali udział, i też spotkanie z inwestorami, z zastępcą sekretarza generalnego i mam nadzieję też premierem Ukrainy w sprawie udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy - poinformował Duda podczas konferencji prasowej dla polskich mediów. – Jutro recepcja, spotkanie z panem prezydentem Bidenem - dodał.


Prezydent Andrzej Duda udaje się do Nowego Jorku
 
 
 
...
 
Prezydent zaznaczył, że spotkanie w Nowym Jorku to okazja do rozmów z przywódcami państw z całego świata. Przekazał, że spotkał się m.in. z królem Jordanii, z którym mówił o kryzysie żywnościowym wywołanym przez rosyjską napaść na Ukrainę, a także o kwestii rosyjskich wpływów w Syrii.

Ponadto polski prezydent rozmawiał z prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem oraz z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Duda przekazał, że podpisane zostały dwie umowy między Polską a Brazylią - o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o ochronie informacji niejawnych. Wyraził oczekiwanie, że współpraca z Brazylią będzie się rozwijała m.in. w dziedzinie przemysłu i rolnictwa.

Jednocześnie podkreślił, że wśród tematów była oczywiście „wojna na Ukrainie i to, w jaki sposób ta wojna mogłaby się zakończyć, jakie są szanse na to, by wrócił pokój” . – Ja oczywiście akcentowałem konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego, konieczność tego, żeby Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi międzynarodowo uznanymi granicami - przekazał Duda.

Przypomniał, że na Ukrainie był na dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji oraz trzykrotnie w czasie wojny. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. – Więc podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami, swoją wiedzą, ale także i tym, czego się spodziewam i jakie są oczekiwania przede wszystkim w naszej części Europy (co do tego), w jaki sposób ten konflikt, ta rosyjska agresja mogłaby się zakończyć, że to musi oznaczać wycofanie się rosyjskich sił i powrót Ukrainy do jej międzynarodowo uznanych granic - podkreślił Duda.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych to największe wydarzenie dyplomatyczne na świecie. W tym roku do Nowego Jorku przybyli osobiście przywódcy 157 krajów, którzy będą przemawiać aż do niedzieli. Sekretarz generalny António Guterres powiedział, że ONZ zbiera się w momencie wielkiego zagrożenia wojną, chaosem klimatycznym, ubóstwem, głodem i nierównościami.

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszy minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Prezydent RP wystąpi na forum ONZ późnym popołudniem czasu lokalnego, czyli około 23:30 czasu polskiego.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
04-12-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych