zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent odda hołd ofiarom rzezi wołyńskiej

08:22, 11.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

W Warszawie uczczone zostaną ofiary rzezi wołyńskiej. Uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej rozpocznie prezydent Andrzej Duda, który złoży wieńce przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Następnie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (godz. 10:30) zostanie odprawiona msza w intencji zamordowanych, zaś w południe będą złożone wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Główna uroczystość i apel pamięci odbędą się o godz. 14:00 przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej i Pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Skwerze Wołyńskim.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym Rzezi Wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.

W PE w Brukseli upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej

Według szacunków polskich historyków, w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków, w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców. Rzeź wołyńska została zaplanowana i przeprowadzona przez OUN - Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i UPA - Ukraińską Powstańczą Armię. Dokumenty sprawców dowodzą, że była antypolską czystką etniczną.

IPN kwalifikuje zbrodnię wołyńską jako ludobójstwo, powołując się na artykuł 118. polskiego kodeksu karnego.

Historycy polscy i ukraińscy często różnią się w ocenie rzezi wołyńskiej, między innymi w kwestii liczby ofiar czy opisów wydarzeń. Ukraińscy badacze często prezentują pogląd o patriotycznych motywach działania UPA. Z kolei polscy historycy podkreślają, że nie można stawiać znaku równości między polskimi akcjami odwetowymi a zorganizowaną, antypolską akcją OUN-UPA.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej, odbędą się także m.in. w Gdańsku, Krakowie, Tarnowie, Przemyślu i we Wrocławiu.

Premier: Pamięci o ofiarach Wołynia nie można wymazać

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych