zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent odda hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

07:30, 13.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda odda we wtorek przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie hołd ofiarom sowieckiej zbrodni; tego dnia przekaże również przesłanie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


Podziel się:   Więcej

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

– O godz. 11.00 pod Pomnikiem Katyńskim na warszawskiej Starówce Prezydent odda hołd ofiarom sowieckiej zbrodni – powiedział minister Wojciech Kolarski. Dodał, że w tym roku, podobnie jak w poprzednim, z uwagi na pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystości będą miały bardzo kameralny charakter.

Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego


– Prezydent tego dnia będzie pod pomnikiem, a wieczorem fasada Pałacu Prezydenckiego zostanie podświetlona, by upamiętnić międzynarodowy dzień pamięci o naszych rodakach zamordowanych w Katyniu – zaznaczył minister.

center>

Przesłanie prezydenta Dudy


Prezydent Andrzej Duda przekaże przesłanie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, skierowane do wszystkich tych, którzy pomimo pandemii, zachowując wszystkie rygory sanitarne, będą w wielu miejscach w Polsce upamiętniali rodaków zamordowanych w Katyniu. Przesłanie zostanie we wtorek umieszczone na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w roku 2007.


Prezydent: Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski

Zbrodnia katyńska


Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r.

Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.


Witek: Obowiązkiem naszym i młodego pokolenia jest pielęgnować polskie tradycje

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
08-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych