zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Oddaliśmy hołd polskim żołnierzom poległym w bitwie o Monte Cassino

16:12, 24.09.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Oddaliśmy dziś hołd polskim żołnierzom poległym w wielkiej bitwie, jednej z tych, które zdecydowały o przebiegu II wojny światowej – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Nawiązał też do 50. rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda udali się w czwartek na Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie wzięli udział w uroczystości upamiętniającej poległych polskich żołnierzy.

Prezydent podkreślił na późniejszym briefingu, że wizyta przypada w roku, w którym obchodzimy 76. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Jak zauważył, z powodu pandemii nie było możliwości, by przybyć na to miejsce w maju, kiedy dokładnie ta rocznica przypadała.

– Ale w tej chwili tu jesteśmy i oddaliśmy hołd polskim żołnierzom, poległym w tamtej wielkiej bitwie, która była jedną z tych, które zdecydowały o przebiegu II wojny światowej, ale jest to także szczególny rok, bo przypada w nim 50. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego, który walczył tu razem ze swoimi żołnierzami i jest pochowany na tym cmentarzu – powiedział prezydent.Para prezydencka uczci pamięć polskich żołnierzy poległych na Monte Cassino
 
 
 
...
 
Wyraził zadowolenie, że mógł oddać hołd Andersowi, a wcześniej odsłonić w polskiej ambasadzie w Rzymie pomnik upamiętniający generała.

Jak podkreślił, „to był wielki syn Polski, wielki patriota, kochany niezwykle przez swoich żołnierzy, któremu jesteśmy winni pamięć, bo to był jeden z tych, którzy uczynili bardzo wiele, by Polska mogła być wolna”.Prezydent Andrzej Duda odsłonił popiersie gen. Władysława Andersa
„Mam nadzieję na intensyfikację polsko-włoskich relacji”

– Mam nadzieję na intensyfikację polsko-włoskich relacji oraz współpracy gospodarczej obu krajów – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podsumowując na konferencji prasowej swoją wizytę we Włoszech, Duda podkreślał, że jest to ważny dla Polski partner, a wizyta pokazuje wolę rozszerzania współpracy międzynarodowej w osi północ-południe.

– To były bardzo ważne rozmowy, to były bardzo dobre spotkania. Mam nadzieję na intensyfikację polsko-włoskich relacji. Mam nadzieję na intensyfikację współpracy, przede wszystkim gospodarczej – mówił Duda, odnosząc się do spotkań, które odbył m.in. z prezydentem Sergio Mattarellą czy premierem Giuseppem Conte.Prezydenci Polski i Włoch rozmawiali o przyszłości gospodarki UE po pandemii i Białorusi
– Musimy wyjść z tego kryzysu, w który wpędził nas koronawirus, w który wpędził nas związany z tym lockdown gospodarki. Musimy z tego wyjść, a to wymaga dobrego współdziałania, a to współdziałanie z całą pewnością jest tutaj konieczne i bardzo potrzebne właśnie po to, żeby się rozwijać, żeby budować różnego rodzaju więzi: i te o charakterze handlowym, i te o charakterze turystycznym – podkreślał prezydent.


Prezydent: Europa powinna stać się samowystarczalna w produkcji środków potrzebnych w pandemii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych