zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent odwiedził Jana Olszewskiego. Jego rząd został odwołany 25 lat temu

07:15, 03.06.2017;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek Jana Olszewskiego, premiera rządu wyłonionego w wyniku pierwszych w pełni wolnych wyborów po 1989 r. Nie wiadomo, co było tematem rozmowy obu polityków.


Podziel się:   Więcej

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. Później działał m.in. w założonym przez siebie Ruchu Odbudowy Polski. W latach 2006–2010 był też doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zasiadał w Trybunale Stanu. Jest kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem Warszawy.

W najbliższą niedzielę minie 25. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Do jego odwołania doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku – kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.
Jan Olszewski: w Polsce obserwujemy działania rosyjskiej agentury wpływu
 
 
 
...
 
„Noc teczek”

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako „noc teczek”. 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znaleźli się m.in. Lech Wałęsa czy marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski.

Olszewski był pytany w Polskim Radiu 24, jak po latach ocenia wydarzenia z czerwca 1992 oraz okoliczności odwołania jego rządu. – Moje ówczesna widzenie tych spraw było słuszne. Od początku zdawałem sobie sprawę, że będziemy mieli kolosalne trudności, ale trzeba było tę próbę podjąć. Nie można się było uchylić, bo warunki wtedy były zupełnie szczególne i szczególne były szanse – odparł były premier.

Celem „wyprowadzenie Polski z szarej strefy wpływów sowieckich”

Podkreślił, że rozpad ZSRR, stworzył szansę, którą trzeba było wykorzystać „za wszelką cenę”. „Podjęcie tej szansy”, było w ocenie Olszewskiego „jedynym ale bardzo ważnym, trwałym osiągnięciem” ówczesnego rządu.

Olszewski powiedział, że gabinet, którym kierował, miał trzy ogólne cele. Najważniejszym było „jak najszybsze wyprowadzenie Polski z szarej strefy wpływów sowieckich” – mówił.

Innymi celami, dodał, było „zabezpieczenie majątku narodowego, który pozostał po komunizmie” oraz „generalna zmiana struktur państwa”.

– Zasadniczą przesłanką, od której trzeba było rozpocząć ten proces przebudowy, był oczywiście proces lustracji, proces wszechwładnej w PRL-u agentury, która zatruwała polskie życie publiczne po 4 czerwca 1989 roku – podkreślił b. premier. Dodał, że próba realizacji powyższych celów spotkała się w z ogromnym oporem. – Uważano to za formę oszołomstwa, za jakieś marzycielstwo polityczne w najlepszym razie, a w najgorszym – polityczne szkodnictwo – zaznaczył.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
20-09-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych