zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent odwiedził Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

21:19, 24.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– To Stowarzyszenie zawsze będzie istniało, tak jak zawsze będzie polskie wojsko – powiedział w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.


Podziel się:   Więcej

– Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce ma swoją głęboką symbolikę to świadectwo historii. Tutaj zbierano ochotników, którzy walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości; tutaj byli weterani, ci, którzy mieli Polskę w sercu ∟ mówił prezydent.
Wizyta prezydenta zbiegła się z 100. rocznicą utworzenia Stowarzyszenia. Duda przekazał organizacji symbolicznie flagę Rzeczpospolitej Polski.

– Niech ta polska flaga, którą dziś przekazałem, przypomina wam ojczyznę i przynosi szczęście – podkreślił Andrzej Duda.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) zostało założone w 1921 roku w Cleveland, z inicjatywy żołnierzy Armii Polskiej we Francji (tak zwanej Błękitnej Armii) z okresu I wojny światowej, i jest najstarszą polską organizacją kombatancką na świecie.
Prezydent: Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, polityka amerykańska się nie zmienia
 
 
 
...
 
Od 1934 r. siedzibą organizacji jest Nowy Jork. Stowarzyszenie od początku swojego istnienia skupia byłych żołnierzy różnych polskich formacji wojskowych.

Początkowo głównym celem jego działalności było niesienie pomocy inwalidom wojennym i bezrobotnym weteranom mieszkającym w Stanach Zjednoczonych po I wojnie światowej i w latach wielkiego kryzysu.

Organizacja zajęła się również podtrzymywaniem polskości i wspieraniem interesów Polski w USA.

Wizyta w Stowarzyszeniu była ostatnim punktem pobytu Andrzeja Dudy w USA, gdzie uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.Prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu


Prezydent Duda spotkał się z władzami miasta Linden w stanie New Jersey

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
05-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych