zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Markijan Malski uhonorowany

Prezydent odznaczył b. ambasadora Ukrainy

15:21, 17.04.2014;   autor: msies, pw;   źródło: PAP

Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej J. E. Markijanowi Malskiemu – Ambasadorowi Nadzwyczajnemu i Pełnomocnemu Ukrainy, kończącemu misję dyplomatyczną w Polsce. – Polska chce być dobrym sąsiadem Ukrainy, chce pomagać w zbudowaniu ładu w państwie ukraińskim, wspiera niepodległość Ukrainy – mówił prezydent.

B. Komorowski i M. Malski (fot. PAP/Rafał Guz)
B. Komorowski i M. Malski (fot. PAP/Rafał Guz)

Podziel się:   Więcej

– Polacy chyba tak łatwo nie szafują terminem przyjaźń, terminem braterstwo, ale mam nadzieję, że jeśli mówią mniejszymi literami, mniejszymi słowami - mówią o dobrym sąsiedztwie, mówią o współpracy, to mówią to bardzo serio i z głęboką nadzieją na przyszłość – powiedział Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Jak podkreślił, Polska chce budować relacje z Ukrainą na prawdzie, dobrych emocjach, na zasadzie relacji dobrosąsiedzkich. – Bo dobry sąsiad to nie ten, który mówi o braterstwie, a następnie zabiera jeden pokój w mieszkaniu sąsiada. Polska chce być dobrym sąsiadem Ukrainy, chce pomagać w zbudowaniu ładu w państwie ukraińskim, wspiera niepodległość Ukrainy, integralność terytorialną. Nie czyha ani na jeden pokój, ani jeden metr kwadratowy w mieszkaniu sąsiada – zaznaczył prezydent.

Order został nadany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-ukraińskiej współpracy. W uroczystości wzięła udział Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, a także ministrowie w KPRP Olgierd Dziekoński, Krzysztof H. Łaszkiewicz i Jaromir Sokołowski orazdoradca Henryk Wujec.

Malski, dziekan wydziału stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Lwowskiego, był ambasadorem Ukrainy w Polsce od lipca 2010 r.; został odwołany w marcu tego roku przez pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa. Mianował go prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, obalony w lutym br.
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
24-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych