zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent odznaczył premiera Litwy Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

18:17, 14.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Sauliusowi Skvernelisowi, Prezesowi Rady Ministrów Republiki Litewskiej - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.


Podziel się:   Więcej

Jak wskazano w komunikacie, „order został nadany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy i przyjaznych stosunków”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przyznaje Order z wielką radością i satysfakcją. – To odznaczenie przyznałem z ogromnym przekonaniem. Po latach różnych trudności, w okresie, w którym Pan jest Prezesem Rady Ministrów Republiki Litewskiej relacje polsko–litewskie nabrały zupełnie nowego, bardzo dobrego wymiaru – zaznaczył podczas uroczystości Andrzej Duda.

– Mogę dziś z podniesioną głową i czystym sumieniem mówić, że po drugiej stronie granicy polsko-litewskiej są rzeczywiście nasi przyjaciele – mówił prezydent Duda. Dodał, że ogromnie się cieszy, iż relacje wróciły do tych, które obserwował w czasie, kiedy prezydentami byli Lech Kaczyński i Valdas Adamkus.

Jak informuje Kancelaria, „Andrzej Duda zapewnił o osobistej przyjaźni wobec premiera Litwy, a przede wszystkim wobec narodu i państwa litewskiego, a także wyraził otwartość na przyjaźń i współpracę”.

Prezydent wspomniał także, że w środę wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą uczczą 610. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem.

Premier Litwy odbierze Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP