zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: „Operacja polska” była wstrząsającym ludobójstwem

13:36, 11.08.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

„Operacja polska” była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników czwartkowej uroczystości przy pomniku „Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie” w Warszawie upamiętniającej 85. rocznicę rozpoczęcia masowej eksterminacji Polaków – mieszkańców Związku Sowieckiego.


Podziel się:   Więcej

List odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

„Oddajemy cześć naszym rodakom prześladowanym, zamęczonym i zamordowanym podczas tzw. operacji polskiej NKWD” - podkreślił prezydent. „85 lat temu, 11 sierpnia 1937 r. został wydany rozkaz ludowego komisarza spraw wewnętrznych Nikołaja Jeżowa, który dał początek masowej eksterminacji Polaków mieszkających na terytorium Związku Sowieckiego” – przypomniał Andrzej Duda.

„Aresztowano wówczas i osądzono w pospiesznym trybie, urągającym wszystkim zasadom prawnym, ok. 140 tysięcy osób narodowości polskiej, z których ponad 11 tys. zostało skazanych na śmierć, a minimum 30 tys. uwięziono w łagrach” – wskazał prezydent.

Podkreślił, iż jest „możliwe, że liczba ofiar tej straszliwej zbrodni była jeszcze większa”. „Niestety nadal nie jesteśmy w stanie się tego dowiedzieć, ponieważ archiwa machiny terroru kontrolowane dzisiaj przez władze Rosji i Białorusi są przed nami zamknięte” – zaznaczył.

»Operacja polska« była wstrząsającym ludobójstwem. Nie można tego nazwać inaczej” – ocenił prezydent. Chociaż – jak zaznaczył – wymierzona została w przedstawicieli wielu środowisk i narodów żyjących w Związku Sowieckim, jednak Polacy byli grupą prześladowaną wyjątkowo brutalnie i stanowiącą niemal połowę wszelkich ofiar zgładzonych z powodów etnicznych” – podkreślił. „Naszym rodakom postawiono kompletnie absurdalne i pozbawione podstaw oskarżenia. Tak naprawdę śmierć została im zadana tylko dlatego, że byli Polakami” – wskazał. „Pochylamy głowy przed ich męczeństwem” – dodał.

„Cierpienie stało się także udziałem dziesiątek tysięcy pozbawionych wolności i wywiezionych na zsyłki, dręczonych głodem i wyniszczającą pracą, uwięzionych za drutami łagrów” – podkreślił prezydent. Jak zapewnił, „pamiętamy o nich wszystkich – to zobowiązanie, któremu wierne pozostaną obecne i przyszłe pokolenia Polaków”.


Witek: Wzbogaceni o dramatyczne doświadczenia minionych dekad, mocniej czujemy więź z przeszłością

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
05-10-2022
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych