zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Pandemia podniosła kwestię opieki zdrowotnej do rangi podstawowych praw człowieka

10:51, 22.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Próby powstrzymania pandemii COVID-19 to najpilniejsze wyzwanie dla społeczności międzynarodowej; pandemia podniosła kwestię opieki zdrowotnej do rangi podstawowych praw człowieka – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas debaty na forum Rady Praw Człowieka ONZ.


Podziel się:   Więcej

Ze względu na trwającą pandemię wydarzenie ma charakter wideokonferencji.

Prezydent podkreślił w swoim wystąpieniu, że rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i próby jego powstrzymania stanowią najpilniejsze wyzwanie dla społeczności międzynarodowej.

– Pandemia pokazała, że żadne społeczeństwo, ani żaden kraj, biedny czy bogaty, i żadna część świata nie jest odporna na jej negatywny wpływ i skutki uboczne – powiedział.

Prezydent zwrócił uwagę, że COVID-19 podniósł kwestię opieki zdrowotnej, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego do rangi podstawowych praw człowieka. Wskazywał ponadto, że nie możemy pozwolić, aby pandemia przyczyniła się do jeszcze większego wykluczenia w świecie, do podziału na bogatych i biednych.Szczerski: Prezydent wystąpi na Radzie Praw Człowieka ONZ
 
 
 
...
 

„Wzywam władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku; władze Rosji – do uwolnienia Nawalnego”


Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek na forum Rady Praw Człowieka ONZ wezwał władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku na rzecz dialogu, a władze Rosji do uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Społeczność międzynarodowa nie może milczeć - podkreślił prezydent.

Prezydent w swym wystąpieniu podkreślił, że jako lider kraj państwa leżącego w Europie Środkowej - chce zwrócić uwagę na sytuację w krajach graniczących z Polską: na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie.

Prezydent wskazał, że po wyborach prezydenckich tysiące Białorusinów wyszły na ulice, aby skorzystać z przysługujących im podstawowych demokratycznych praw. – Skala represji ze strony białoruskiego reżimu, która nastąpiła później, była wręcz alarmująca – mówił prezydent.

Podkreślił, że w tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może milczeć, a każdy kraj musi wypełniać swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa w zakresie praw człowieka. – Wzywam władze białoruskie do odejścia od polityki ucisku na rzecz polityki dialogu – powiedział prezydent.Spychalski: Tylko nacisk na Rosję może doprowadzić do uwolnienia Nawalnego

„Białoruś nie jest jedynym krajem w naszym regionie, którego władze stosują represje polityczne”


Duda zwrócił jednocześnie uwagę, że „Białoruś nie jest jedynym krajem w naszym regionie, którego władze stosują represje polityczne wobec swojego społeczeństwa".

Jak podkreślił, „dobitnie pokazała to Federacja Rosyjska w masowych zatrzymaniach pokojowych demonstrantów, którzy zebrali się, aby wyrazić swoje poparcie dla Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników”.

– Nie są oni znani z imienia i nazwiska, a ich los w wielu przypadkach pozostaje nieznany, ale bazując na naszym doświadczeniu możemy ocenić, że może być on tragiczny – powiedział polski prezydent.

W jego opinii, „przywracanie podejścia +business-as-usual+ w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne". – Nie na tym polega właściwy dialog. Właściwy dialog oznacza konieczność przestrzegania pewnych standardów, a w przypadku Rosji te standardy się nie poprawiają, lecz ulegają pogorszeniu – powiedział prezydent.

– Wzywam władze rosyjskie do wywiązania się ze swoich zobowiązań międzynarodowych i uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego aresztowanych zwolenników – oświadczył.


Prezydent dla „Financial Times”: UE powinna zaostrzyć sankcje wobec Rosji

„Polska jednoznacznie potwierdza swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”


Duda wskazywał, że społeczność międzynarodowa „powinna również nadal zwracać baczną uwagę na fatalną sytuację w zakresie praw człowieka na terytoriach Ukrainy znajdujących się pod kontrolą rosyjskich sił okupacyjnych lub wspieranych przez Rosję separatystów”.

– Polska jednoznacznie potwierdza swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach – powiedział.


Szef BBN zapewnił wicepremiera Ukrainy o dalszym poparciu ze strony Polski

„Wolność religii i wyznania – jednym z podstawowych praw człowieka”


– Wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i wymaga ochrony na całym świecie – powiedział w poniedziałek na forum Rady Praw Człowieka ONZ prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że naruszanie tego podstawowego prawa powinno być skuteczniej zwalczane przez społeczność międzynarodową.

W swym wystąpieniu prezydent mówił m.in. o kwestii prześladowań religijnych.

– Należy podkreślić, że wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i wymaga ochrony na całym świecie. Naruszanie tego podstawowego prawa powinno być skuteczniej zwalczane przez społeczność międzynarodową – powiedział Andrzej Duda.

„Polska zaniepokojona nasilającym się zjawiskiem dyskryminacji i prześladowań religijnych”


Andrzej Duda pPodkreślił, że Polska jest szczególnie zaniepokojona nasilającym się zjawiskiem dyskryminacji i prześladowań religijnych chrześcijan i innych mniejszości religijnych. Przypomniał, że w 2019 r. z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

– Polska angażuje się również w ochronę grup wrażliwych, w tym dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Musimy bronić tych, którzy nie są w stanie obronić się sami. Musimy dążyć do solidarności – zaznaczył.

Duda poruszył też kwestię wolności słowa. – Musimy zadbać o to, by w dobie rewolucji cyfrowej taką pozostała. Dlatego zadaniem, które stoi przed nami, jest budowanie otwartej sfery publicznej w domenie cyfrowej – powiedział.Prezydent Andrzej Duda wystąpi podczas Rady Praw Człowieka ONZ

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych