zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Pilną potrzebą pozostaje pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej

15:55, 05.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Na raka umiera w Polsce sto tysięcy osób rocznie, pilną potrzebą jest pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej – napisał w liście do uczestników uroczystości posadowienia wiechy i zakończenia I etapu budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych w TZF „Polfa" prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

List został odczytany we wtorek przez szefa KPRP minister Grażynę Ignaczak-Bandych.

„Bardzo się cieszę, że prace realizowane są sprawnie i szybko, przybliżając rozpoczęcie działalności w nowym obiekcie. Chcę wyrazić najwyższe uznanie i podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w to niezmiernie ważne dzieło. Życzę Państwu, aby zgodnie z planem Centrum zostało tutaj uruchomione na dwustulecie Zakładów w 2023 roku. Będzie to wspaniała forma uczczenia jubileuszu, a przede wszystkim ogromnie istotny wkład w walkę z +dżumą XXI wieku+, jak nazywa się choroby nowotworowe" - napisał Duda.

Prezydent podkreślił, że leczenie nowotworów to wielkie wyzwanie. „Na raka umiera w Polsce aż sto tysięcy osób rocznie i jest to drugi pod względem śmiertelności rodzaj chorób, a w grupie wiekowej 55–74 lat powoduje ponad połowę zgonów. Zjawisko to ma skomplikowane i różnorodne przyczyny, o niewątpliwym podłożu cywilizacyjnym, i obejmuje cały świat zachodni. Niestety w naszym kraju wciąż niezadowalający jest dostęp do nowoczesnych metod terapii, jak też świadomość społeczna dotycząca profilaktyki i znaczenia wczesnego wykrywania choroby. Skutkuje to wskaźnikami przeżywalności pacjentów onkologicznych, odbiegającymi od wyników innych krajów Unii Europejskiej" - dodał Duda.

„Dlatego pilną potrzebą pozostaje pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej, w tym jej zaleceń w dziedzinie edukacji prozdrowotnej, promocji zachowań zapobiegających rozwojowi chorób. Wielokrotnie zwracali na to uwagę eksperci z powołanej przeze mnie Narodowej Rady Rozwoju i działającej od początku 2021 roku Rady ds. Ochrony Zdrowia. Temu celowi służy trwająca od 3 czerwca z inicjatywy Kancelarii Prezydenta ogólnopolska akcja „Zdrowe Życie”, ułatwiająca skorzystanie z bezpłatnych programów specjalistycznych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich w Mobilnych Strefach Zdrowia. Liczę, że zachęci to rodaków w każdym wieku do troski o własne zdrowie" - stwierdził w liście prezydent.
Jak zauważył prezydent, nawet najpowszechniejsza profilaktyka i popularyzacja zdrowego trybu życia nie wyeliminują całkowicie zagrożenia chorobą. „W zmaganiach z nowotworami kluczową rolę odgrywa rozwój badań medycznych, opracowywanie nowych metod leczenia i wdrażanie do produkcji skutecznych i szeroko dostępnych leków. Wierzę, że przyczyni się do tego budowa tarchomińskiego Centrum" - stwierdził.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to pierwsza od ponad 40 lat tak duża inwestycja realizowana przez Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" SA. Spółka ta zamierza wybudować w Warszawie budynek produkcyjny przeznaczony do wytwarzania nowoczesnych leków onkologicznych i immunosupresyjnych.

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa na rynku od 1823 r. Zatrudnia niemal 900 osób, które pracują w fabryce w Warszawie. Większościowym właścicielem jest Skarb Państwa (93,22 proc. udziału), pozostałe udziały mają pracownicy. Zakład ma 30 linii produkcyjnych, wytwarza 50 produktów w ponad 120 różnych formach.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych