zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: PISM „od 20 lat wspiera polską politykę zagraniczną”

15:28, 17.09.2019;   autor: msies;   źródło: TVP Info

– Cieszę się, że taki think tank, jak Polski Instytut Spraw Międzynarodowych jest dzisiaj i od 20 lat polską politykę wspiera tak, aby Polska stawała się coraz silniejsza, ale jednocześnie aby była państwem sprawiedliwym i wolnym – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 20-lecia PISM.


Podziel się:   Więcej

Prezydent nawiązał w swym wystąpieniu do słów marszałka Józefa Piłsudskiego. – Sprawiedliwość i wolność bez siły to dziecinada i gadulstwo, ale sama siła bez wolności i sprawiedliwości to przemoc i tyrania. Mówił (Piłsudski) zatem o tym co jest ważne w świecie polityki, że to nie tylko kwestia siły i interesów, ale to także kwestia wartości – powiedział Duda.

Jego zdaniem to właśnie te słowa można byłoby dać jako motto działania i funkcjonowania PISM, jego powołania dla państwa polskiego; dla ułatwienia – jak mówił – dla umożliwienia, dla wsparcia prowadzonej przez państwo polskie, przez jego przedstawicieli polityki międzynarodowej.

Prezydent zwrócił jednocześnie uwagę, że we wtorek przypada 80. rocznica sowieckiej napaści na Polskę, przez niektórych historyków nazywanej „IV rozbiorem Polski”. Zauważył też, że w połowie września 1993 r. Polskę opuściły ostatnie wojska radzieckie. – 17 września rosyjski dowódca złożył prezydentowi Lechowi Wałęsie meldunek o tym, że dzień wcześniej ostatnia regularna jednostka opuściła Polskę. Są to więc daty bardzo ważne, nie tylko dla naszej historii, ale są to daty również bardzo ważne dla naszej współczesności i jestem przekonany także dla naszej współczesnej polityki międzynarodowej – mówił Duda.
 
 
 
...
 
– Jak działać, żeby nigdy nie powtórzyło się zawarcie takiego paktu, jak pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, którego tajny protokół dzielił Polskę i przewidywał czwarty rozbiór Polski, który wkrótce nastapił; jak prowadzić zabiegi na arenie międzynarodowej tak, aby do takich wydarzeń więcej nie doszło? To są właśnie te wielkie zadania, które w zakresie wspierania polskiej polityki zagranicznej przyjął na siebie Polski Instytut Międzynarodowy – podkreślił prezydent.

– Cieszę się, że taki think tank, jak Polski Instytut Spraw Międzynarodowych jest dzisiaj i od 20 lat polską politykę wspiera tak, aby Polska stawała się coraz silniejsza, ale jednocześnie aby była państwem sprawiedliwym i wolnym, aby tę wolność wzmacniać i zapewniać sprawiedliwość, starając się także o sprawiedliwe traktowanie nas na arenie międzynarodowej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podziękował dyrektorowi Instytutu oraz jego pracownikom i ekspertom za 20 lat dotychczasowej pracy. – Sam niejednokrotnie korzystałem z państwa dorobku, prowadziłem dyskusje z przedstawicielami Instytutu, współpracując z nimi. W jakimś sensie uczyłem się w ten sposób prowadzenia polskich spraw międzynarodowych. Jestem państwu za tę pomoc ogromnie wdzięczny i oczywiście, w imieniu Rzeczpospolitej, proszę o więcej – zaznaczył Duda.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w obecnej formule został powołany ustawą z 20 grudnia 1996 r. Jego rolą jest prowadzenie działalności analitycznej, szkoleniowej i archiwistycznej dotyczącej spraw międzynarodowych. PISM podlega nadzorowi szefa MSZ, a dyrektora Instytutu powołuje premier na pięcioletnią kadencję. W latach 1994-1996 Instytut wchodził w skład resortu spraw zagranicznych jako jeden z wydziałów. Obecnie ma charakter think tanku, który poza bieżącą pracą badawczą zajmuje się także prowadzeniem szkoleń, organizacją konferencji naukowych i publikacją analiz eksperckich.

20-lecie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jubileusz z udziałem prezydenta Dudy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
30-05-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych