zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent po konsultacjach ws. sytuacji na Ukrainie: Zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego

23:14, 24.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Można śmiało mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego jeśli chodzi o najważniejszych partnerów - oświadczył prezydent Andrzej Duda po rozmowie z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, UE i NATO na temat sytuacji wokół Ukrainy i szerzej na wschodniej flance NATO.


Podziel się:   Więcej

Prezydent wyraził zadowolenie z poniedziałkowych konsultacji. Miały one formę wideokonferencji prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Dudy i przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO.

Prezydent zwrócił uwagę, że trzy dni temu miał okazję rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a poniedziałkowe spotkanie „było kolejnym etapem dyskusji o tym jak wygląda w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w regionie”.

Zastrzegł, że poniedziałkowej spotkanie miało charakter niejawny, w związku z tym nie może ujawnić szczegółów jego przebiegu. — Mogę powiedzieć ogólnie, że oczywiście dyskutowaliśmy sytuację istniejącą wokół Ukrainy, ale nie tylko, bo rozmawialiśmy o sytuacji generalnie na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, związaną z rosyjskimi działaniami, tym wszystkim, co podejmują władze rosyjskie, ruchami rosyjskich wojsk, które są obserwowane – relacjonował prezydent.


Prezydent Duda bierze udział w wideokonferencji z Bidenem
 
 
 
...
 

„Można śmiało mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego”


Przede wszystkim - jak podkreślił – „można śmiało mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeżeli chodzi o najważniejszych partnerów”. Zwrócił uwagę, że w spotkaniu wzięło udział w sumie dziewięciu partnerów, łącznie z Polską. – Był to oczywiście prezydent Stanów Zjednoczonych, jako organizator spotkania, ale byli także przedstawiciele instytucji europejskich, tzn. przewodnicząca Komisji Europejskiej, był obecny przewodniczący Rady Europejskiej, był oczywiście sekretarz generalny NATO, ale byli także: prezydent Francji, premier Włoch, premier Wielkiej Brytanii, kanclerz Niemiec - zaznaczył Duda.

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła różnych możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji na Wschodzie oraz możliwych działaniach UE i NATO, gdyby doszło do jakiegokolwiek aktu agresji - wobec Ukrainy lub w innym miejscu.
Kumoch: W obliczu zagrożenia Ukraina może liczyć na polskie wsparcie

„Zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, chcę by posiedzenie odbyło się w piątek”– W najbliższych dniach będę się chciał podzielić tą wiedzą i tym obrazem sytuacji, który powstaje w wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów, które w ostatnim czasie prowadzę, będę się chciał podzielić z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej - poinformował.

Jeśli zajdzie potrzeba „prezydent rozważy zwołanie RBN” ws. sytuacji na Ukrainie
prezydent Duda.

Zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – To spotkanie RBN chcę, żeby odbyło się w piątek dlatego, że wtedy będziemy również po konsultacjach z naszymi sojusznikami. Myślę tutaj o państwach bałtyckich. Te konsultacje powinny się odbywać jeszcze w tym tygodniu, w czwartek powinny się zakończyć – powiedział prezydent.
Kumoch: Polska wspiera Ukrainę; nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji

„Nic nie wskazuje na to, by w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie”Prezydent podkreślił, że w NATO jest obecna jedność. – Nie ma w tej chwili żadnego uczestnika Sojuszu Północnoatlantyckiego, który wyłamywałby się tutaj z solidarności wobec Ukrainy i wobec pozostałej części Sojuszu - powiedział prezydent.

Oświadczył też, że „nic nie wskazuje na to, żeby w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie”. – Oczywiście ruchy wojsk rosyjskich i działania na scenie politycznej rosyjskiej i medialnej są obserwowane i wszyscy to widzą, ale to wszystko dzieje się na razie po tamtej stronie - powiedział prezydent. – Żadnego widocznego jasno, wyraźnie niebezpieczeństwa dla nas nie ma - dodał.

Senacka Komisja przyjęła uchwałę ws. agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych