zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent po spotkaniu z szefem NATO: Realizujemy swoje zobowiązania sojusznicze

18:41, 07.03.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze, wypełniamy te zadania, które na nas spoczywają – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Belwederze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.


Podziel się:   Więcej

– Z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem rozmawialiśmy o sytuacji na Morzu Czarnym, w Syrii i na Bliskim Wschodzie, w regionie Morza Bałtyckiego oraz o tym, czego możemy się spodziewać ze strony rosyjskiej, a także jak wspierać Ukrainę – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Sekretarz generalnym NATO przebywa z oficjalną wizytą w Warszawie. Wizyta ma związek z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Prezydent podkreślił po rozmowie z szefem NATO, że jego wizyta w Polsce „mocno podkreśla” fakt członkostwa Polski w Sojuszu.

Andrzej Duda poinformował, że podczas spotkania rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem m.in. o sytuacji na Morzu Czarnym i o tym, jakie działania może podjąć NATO w tym rejonie; o sytuacji w Syrii i na Bliskim Wschodzie, o sytuacji w regionie Morza Bałtyckiego oraz o tym, „czego możemy się spodziewać ze strony rosyjskiej”.

Jak dodał, poruszono też temat współpracy z partnerami NATO, m.in. w rejonie Morza Czarnego w tym w Gruzji, Mołdawii oraz wsparcia Ukrainy „w tej trudnej sytuacji, w której się znalazła”.

Według prezydenta rozmowa dotyczyła też konieczności uczynienia sił NATO mobilnymi. Jak wskazał, polskie wojsko „należy wydobyć ze strefy komfortu i ruszyć, żeby żołnierze zaczęli się przemieszczać”.

– To są bardzo ważne kwestie i u nas wewnątrz kraju, (...) i jeśli chodzi o funkcjonowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego (...). To jest to, co my nazywamy wzmacnianiem, poszerzaniem, zapewnieniem zdolności, że NATO jest w stanie odpowiedzieć na te wyzwania, które stawiają przed nim także i bieżące wydarzenia, a także przewidzieć to, co się może wydarzyć w przyszłości – podkreślił Andrzej Duda.


Prezydent Duda spotkał się z sekretarzem generalnym NATO
 
 
 
...
 
„Realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze”

– Realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze, wypełniamy te zadania, które na nas spoczywają – zapewnił prezydent Andrzej Duda.

– Zapewniliśmy sekretarza generalnego NATO, że realizujemy swoje zobowiązania. Podkreśliłem przy tym, że Polska zwiększa swoją obecność w Afganistanie, że my dostrzegamy także inne rejony funkcjonowania Sojuszu, nie tylko naszą część Europy – mówił prezydent podczas wspólnej konferencji z szefem NATO.

Doprecyzował, że jeśli chodzi o obecność polskich żołnierzy w Afganistanie, to zwiększamy ją z 350 do 400 żołnierzy.

Prezydent podkreślił, że Polska realizuje też misję Baltic Air Policing. – Wypełniamy te zadania, które na nas spoczywają – zapewnił.

Jak zaznaczył, podczas rozmowy ze Stoltenbergiem zapewnił go o tym, że cały czas realizujemy „nasze zapowiedzi, jeżeli chodzi o wydatki na obronę”. W tym kontekście prezydent wskazał, że Polska aktywnie modernizuje polską armię. – Ale przede wszystkim podnosimy nasze wydatki na obronę w ogólności i wzmacniamy potencjał polskiego wojska – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent mówił też o przyjętej ustawie, która zobowiązuje „nas do 2030 r. do podniesienia wydatków na obronę do 2,5 proc. PKB”. – Staramy się, aby polska armia była jak najlepiej uzbrojona, aby funkcjonowała sprawnie. I to widać, że ten rozwój jest. Dokonujemy kolejnych zakupów nowoczesnego uzbrojenia. Mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza będzie na tyle dobra cały czas, że będziemy mogli te plany realizować – podkreślił Duda.Prezydent: ważne, by działania na poziomie UE były komplementarne do działań NATO
Szef NATO: Przez 20 lat Polska pokazywała swoje silne zobowiązanie na rzecz NATO

– Przez ostatnie 20 lat Polska pokazywała cały czas swoje silne zobowiązanie na rzecz naszej więzi transatlantyckiej oraz Paktu Północnoatlantyckiego – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Mówiąc o wkładzie Polski w działania NATO Stoltenberg wymieniał m.in. udział polskich żołnierzy w misjach Sojuszu, w tym służbę w Afganistanie, walkę z terroryzmem, prowadzenie misji szkoleniowej w Iraku czy obecność polskich żołnierzy w Kosowie.

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za cały ten wkład, który Polska wnosi codziennie do NATO – powiedział sekretarz generalny NATO.


Prezydent: Polska staje się coraz istotniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w regionie
„Wzywamy Rosję do przestrzegania traktatu INF”


Stoltenberg podkreślił, że rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła m.in. obecnych wyzwań dla bezpieczeństwa, w tym – jak dodał – tego, że „Rosja narusza traktat INF (układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu – red.)”.

– Traktat INF stanowi fundament europejskiego bezpieczeństwa od dekad. W tej chwili widzimy, że Rosja rozmieszcza nowe rakiety SSC-8, które są rakietami mobilnymi, trudnymi do wykrycia, zdolnymi do przenoszenia ładunków nuklearnych – mogą uderzyć w miasta europejskie, a czas ostrzeżenia jest bardzo krótki – mówił szef NATO.

– Wzywamy Rosję do przestrzegania traktatu INF, do respektowania tego fundamentalnego traktatu. Musimy również być przygotowani i zacząć planować świat bez traktatu INF, z większą ilością rosyjskich rakiet – dodał.

Stoltenberg oświadczył również, że odpowiedź NATO na działania Rosji będzie skoordynowana i wyważona. – Nie mamy intencji rozmieszczenia nowych rakiet nuklearnych w Europie – powiedział sekretarz generalny Sojuszu.„Polska jest wysoko cenionym krajem NATO”. Szef Sojuszu odwiedzi Polskę
„Polska stanowi przykład alokując 2 proc. PKB na obronność”

– Polska stanowi przykład alokując 2 proc. PKB na obronność – powiedział Jens Stoltenberg. Ocenił, że „polskie inwestycje w obronność pomagają również poprawić sprawiedliwy rozkład obciążeń w NATO”.

– Chciałbym podziękować Polsce w szczególności za to, co robi, jeżeli chodzi o wydatki na obronność. Polska stanowi przykład alokując 2 proc. PKB na obronność – podkreślił Stoltenberg. Jak mówił, jest to „bardzo ważne nie tylko dlatego, że widzimy, że PKB Polski rośnie, a zatem Polska przeznacza coraz więcej środków na obronność każdego roku”.

Stoltenberg zwrócił uwagę, że „w niepewnym świecie musimy inwestować więcej w obronność”. – Polskie inwestycje w obronność pomagają również poprawić sprawiedliwy rozkład obciążeń w NATO – powiedział szef NATO.

12 marca 1999 r. Polska, Czechy i Węgry wstąpiły do NATO jako pierwsze kraje dawnego bloku wschodniego.


12 marca prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier uczczą 20-lecie rozszerzenia NATO

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych