zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent po szczycie NATO: Rozmowy bilateralne m.in. o współpracy militarnej i Baltic Pipe

18:53, 14.06.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Współpraca gospodarcza, militarna i energetyczna, zagadnienia dotyczące budowy gazociągu Baltic Pipe oraz kwestia wspierania Ukrainy - znalazły się wśród tematów bilateralnych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w czasie szczytu NATO w w Brukseli.


Podziel się:   Więcej

Prezydent rozmawiał m.in. z prezydentem Francji Emanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, premierem Kanady Justinem Trudeau, premier Danii Mette Frederiksen, premier Norwegii Erną Solberg i premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem.

- Odbyłem cały szereg spotkań bilateralnych, bardziej formalnych i mniej formalnych – przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu prezydent Duda.

Poinformował, że rozmawiał z prezydentem Francji Emanuelem Macronem o współpracy polsko-francuskiej - gospodarczej, militarnej i energetycznej.

Współpraca gospodarcza, ale także i militarna była również – jak wyliczał - poruszana podczas jego rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

- Rozmawiałem również z premierem Macedonii Północnej. Tych rozmów był dzisiaj cały szereg - zauważył Duda.


Szczerski: Oczekujemy, że na szczycie NATO USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie
 
 
 
...
 
- Dla mnie też istotna kwestia to problem naszego gazociągu Baltic Pipe, który budujemy. Rozmawiałem więc na ten temat z panią premier Danii, a także z panią premier Norwegii. Prosiłem je o polityczne wsparcie w tej sprawie. Mówiłem, że nam na tej inwestycji bardzo zależy. Chcielibyśmy, żeby została sprawnie zrealizowana - zaznaczył.

Prezydent poinformował, że rozmawiał także krótko z premierem Kanady Justinem Trudeau. Tematem - jak relacjonował - było wsparcie dla Ukrainy. - Wiadomo, że Kanada jest szczególnie zaangażowana we wsparcie dla Ukrainy, więc zapewniłem pana premiera, że my również Ukrainę wspieramy i że Ukraina nie zostaje sama w tej trudnej sytuacji, w jakiej się wobec Rosji znajduje - powiedział Andrzej Duda.

- Rozmów, oczywiście w głównej mierze na tematy związane z bezpieczeństwem militarnym, było dzisiaj dużo, cały szereg. Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tego szczytu. Jestem bardzo zadowolony z tych wszystkich spotkań, które dzisiaj miały miejsce - podkreślił prezydent.


„Baltic Pipe w zasadniczych zrębach powstanie w przewidywanym terminie”
Ocenił, że atmosfera szczytu była bardzo dobra. - Widać, że wszyscy byli spragnieni tego, by się spotkać. Tych rozmów kuluarowych dzisiaj było bardzo, bardzo dużo. Mógłbym chyba powiedzieć, że więcej niż to bywało poprzednio - powiedział Duda.

Prezydent wskazał, że wśród poruszanych tematów były też kwestie związane z walką z pandemią COVID-19 i tego, jak ona wygląda w poszczególnych krajach.

- Intensywny dzień. Same obrady plenarne też trwały dosyć długo. Nie było chyba ani jednego przywódcy, który wykorzystując przewidziany dla niego czas, a każdy miał trzy minuty teoretycznie, żeby się wypowiedzieć, nie przedłużył swojej wypowiedzi przynajmniej o dwie, trzy minuty, a bywało, ze i dłużej – mówił. „Był to ważny szczyt, oczekiwany” - podkreślił prezydent.


Prezydent Duda: Rozpoczyna się budowa Baltic Pipe

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
02-12-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych