zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Prezydent po wizycie prezydenta Łotwy: Nie ma między nami różnic w ocenie sytuacji na Wschodzie

18:52, 04.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Polska i Łotwa wraz z innymi państwami flanki wschodniej NATO stanowią forpocztę obrony przed rosyjskim imperializmem; nie ma między nami różnic w ocenie sytuacji na Wschodzie – napisał prezydent Andrzej Duda. Podziękował też prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi za wizytę w Polsce.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Łotwy przebywa we wtorek z wizytą w Polsce. Jak podawała rano Kancelaria Prezydenta, przywódcy Polski i Łotwy spotkali się w Belwederze; tematem ich rozmów była polityka bezpieczeństwa w regionie i relacje dwustronne.

„Dziękuję za dzisiejszą wizytę mojemu przyjacielowi, prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi. Polska i Łotwa wraz z innymi państwami flanki wschodniej NATO stanowią forpocztę obrony przed rosyjskim imperializmem. Nie ma między nami różnic w ocenie sytuacji na Wschodzie” – napisał we wtorek w mediach społecznościowych prezydent Duda po spotkaniu.

Levits jest jednym z uczestników rozpoczętej we wtorek dwudniowej konferencji Warsaw Security Forum – organizowanej przez Fundację Kazimierza Pułaskiego od 2014 r. dorocznej imprezy skupiającej polityków i ekspertów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Dyskusje podczas konferencji skupione są wokół kilku tematów – bezpieczeństwa energetycznego i klimatu, obronności i odporności systemów demokratycznych. Osobne panele poświęcono sprawom globalnym, a także kwestii działania na rzecz zwycięstwa Ukrainy nad rosyjską inwazją oraz kwestii Bałkanów Zachodnich. W ramach konferencji odbędzie się także szereg spotkań i debat za zamkniętymi drzwiami.

Wśród uczestników konferencji są także premier Mateusz Morawiecki, premier Litwy Ingrida Szimonyte, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski, szef BBN Paweł Soloch, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także politycy zagraniczni – m.in. minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, szef MSZ Czech Jan Lipavski, minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, liderka demokratycznej opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska. Specjalnym gościem – w formie online – jest pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Na konferencji obecni będą także licznie przedstawiciele rządów i parlamentów państw europejskich – w tym Ukrainy – polscy posłowie i senatorowie, a także dowódcy wojskowi państw NATO.


Premier: Wojna w Ukrainie to jest wojna Rosji, nie samego Putina

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych