zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Pochylam nisko głowę przed bohaterami wszystkimi powstań śląskich

13:42, 04.07.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Zwycięstwo III Powstania Śląskiego przerodziło się w mocną Górnym Śląskiem Rzeczpospolitą – powiedział prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Katowicach podczas uroczystości w przeddzień 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego.


Podziel się:   Więcej

Prezydent przed pomnikiem Powstań Śląskich przekazał na ręce rodziny dowódcy i uczestnika Powstań Śląskich Alfonsa Zgrzebnioka nadany mu pośmiertnie Order Orła Białego.

Prezydent podkreślił, że wielu z powstańców śląskich mogło 100 lat temu swoje zwycięstwo nazywać pełnym, bo ich ojcowizna weszła w skład Rzeczpospolitej Polskiej.

– Wielu z nich swoje zwycięstwo mogło nazywać pełnym zwycięstwem, bo ich domy znalazły się w Rzeczpospolitej, Niestety wielu nie, tak jak ci ze Śląska Opolskiego, których ojcowizna pozostała poza granicami Rzeczypospolitej – powiedział prezydent w Katowicach.Prezydent: Pozyskanie Śląska miało fundamentalne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej
– Należał do nich bohater naszego spotkania – Alfons Zgrzebniok, którego rodzinna Opolszczyzna pozostałą poza granicami Rzeczypospolitej, ale który mógł z satysfakcją patrzeć na to, że jego trud zaangażowania we wszystkie trzy Powstania Śląskie, w tym odpowiedzialność wojskową za dwa powstania przerodziła się w wolną, niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą mocną Górnym Śląskiem, gospodarczo i społecznie – podkreślił Duda.Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Powstań Śląskich
Prezydent zaznaczył, że Górny Śląsk miał dla Rzeczpospolitej fundamentalne znaczenie z gospodarczego i ludzkiego punktu widzenia.

– Ludzkiego, właśnie dlatego, że mieszkający tutaj ludzie, Ślązacy, tak bardzo chcieli być częścią Polski, tak bardzo czuli się Polakami, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia częścią Polski się stała – przypomniał.

– Pochylam dziś nisko głowę przed bohaterami wszystkimi powstań śląskich – mówił prezydent Duda. Wyjaśnił, że pochyla głowę „nie tylko przed mężczyznami, którzy walczyli z bronią w ręku”, ale też „przed tymi wszystkimi, którzy byli na ich (walczących – red.) zapleczu”, „przed kobietami, które na nich czekały i które ich wspierały” i „czasem walczyły”, „przed dziećmi i młodzieżą”, „przed wszystkimi tymi, którzy wtedy za Polską tak mocno byli”.Senat upamiętnił 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego
Podziękował śląskim rodzinom za to, że w ich "familijnej pamięci są te wielkie akty patriotyzmu i odwagi", którymi były Powstania Śląskie. "Dziękuję za to w imieniu tej dzisiejszej, wolnej, suwerennej niepodległej Polski" - podkreślił. "Dziękuję z całego serca, żeście byli zawsze za Polską, przy Polsce, i że przy niej jesteście" - dodał.
Prezydent podziękował też władzom regionalnym oraz władzom śląskich miast, za to, że w „tak piękny sposób" pielęgnują pamięć o Powstaniach Śląskich.

– To jest bardzo ważne, to buduje patriotyczne postawy, to buduje poczucie jedności, to buduje też poczucie odpowiedzialności za tę ziemię – powiedział.

Ocenił, że Śląsk „pięknie się rozwija”. Jednocześnie dodał: „Czekają nas tutaj wielkie zadania do wykonania. Wierzę w to, że zdołamy (...) to zadanie zrealizować z pożytkiem dla Śląska, z pożytkiem dla mieszkających tutaj ludzi”.
Mówiąc o Ślązakach podkreślił, że są oni godni szacunku „z uwagi na poczucie odpowiedzialności i dziesięciolecia ciężkiej pracy dla Rzeczypospolitej".

– Ślązacy umieli chwycić za broń, ale na co dzień umieją chwycić za łopatę, za oskard, za świder i za na pióro po to, by pracować wypracować dla Rzeczypospolitej. Dlatego warto wiele dla śląska poświęcić, bo Rzeczpospolita jest to Śląskowi i Ślązakom winna – powiedział prezydent Duda.Morawiecki: Bez Powstań Śląskich nie byłoby II RP w kształcie, który znamy z historii

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych