zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent: Podczas ćwiczenia Anakonda 18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy

14:11, 06.12.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda i min. Mariusz Błaszczak wzięli udział w Elblągu w uroczystym zakończeniu ćwiczenia Anakonda 18 oraz podsumowaniu procesu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda uczcił minutą ciszy pamięć zmarłego w zeszłym tygodniu b. prezydenta USA George'a H.W. Busha.


Podziel się:   Więcej

– Jestem pewny, że gdyby nie polityka Stanów Zjednoczonych, gdyby nie polityka pana prezydenta Ronalda Reagana, z którym jako wiceprezydent współpracował pan George Bush, gdyby nie późniejsza jego polityka jako prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie padłaby Żelazna Kurtyna i nie byłoby tego dzisiejszego pięknego spotkania - powiedział prezydent podczas uroczystości wieńczących ćwiczenia Anakonda 18 oraz podsumowujących proces certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji NATO Północny Wschód.

Ulokowane w Elblągu Dowództwo ma odpowiadać za koordynację działań wielonarodowych batalionowych grup bojowych rozmieszczonych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie na mocy decyzji warszawskiego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego z 2016 r.

Duda przybył do Elbląga bezpośrednio po powrocie z Waszyngtonu, gdzie uczestniczył w uroczystości pogrzebowej b. prezydenta USA.

George Herbert Walker Bush, syn senatora, 41. prezydent USA, 43. wiceprezydent USA, ojciec George'a W. Busha "Młodszego" - 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych i Jeba Busha, byłego gubernatora stanu Floryda, były ambasador w ONZ, były dyrektor CIA, zmarł w ubiegły piątek (30 listopada) w Houston w stanie Teksas, w wieku 94 lat.
 
 
 
...
 
„Podczas ćwiczenia Anakonda 18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy”

– Podczas ćwiczenia Anakonda 18 udało się zrealizować wszystkie zakładane elementy –podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, ćwiczono nie tylko działania bojowe, ale też obronne wobec działań hybrydowych.

Jak powiedział Duda, Anakonda 18 to „duże wydarzenie ćwiczebne”, które odbywało się nie tylko na terenie Polski, ale i w państwach bałtyckich. Ćwiczenie – podkreślił prezydent – było niezwykle wymagające. – Oznaczało z jednej strony tradycyjne ćwiczenie działań bojowych, ale też obronne wobec działań hybrydowych – mówił Duda. – Gratuluję, że udało się zrealizować wszystkie założone elementy – dodał.

Prezydent pogratulował także wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia i certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. – Doskonała ocena uzyskana w certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko ciężkiej pracy, ale jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji – podkreślił.
Prezydent ma nadzieję na zwiększenie obecności w Polsce wojsk sojuszniczych

Prezydent wyraził nadzieję, iż „w najbliższych miesiącach, latach (nie tylko) będziemy mogli oczekiwać zwiększenia w Polsce sojuszniczej obecności”, ale żołnierze będą „mieli coraz więcej okazji do tego, aby doskonalić swoje współdziałanie w warunkach bojowych”. – Po to – wyjaśnił, zwracając się do żołnierzy – abyście potem w razie potrzeby ramię w ramię (...) jako najsprawniejsza wspólna armia świata mogli stawać w obronie świata wolnego. I abyście zawsze wracali spokojnie do domu – podkreślił Duda.

Według niego czwartkowa uroczystość to przede wszystkim „kolejne podkreślenie naszego sojuszu i naszych zdolności obronnych”. Jak dodał, jest to „niezwykle ważne w tym niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie, jeśli chodzi o architekturę bezpieczeństwa”. Prezydent podkreślił też, że żołnierze armii sojuszniczych są u nas zawsze „mile widziani”.

Podziękował także wszystkim żołnierzom polskim oraz armii sojuszniczych, którzy brali udział w ćwiczeniu. – Boże błogosław naszym żołnierzom i ich rodzinom – podkreślił prezydent.
Błaszczak: żołnierze NATO sprostali ćwiczeniom Anakonda 18

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że ćwiczenia Anakonda 18 były „dużym wyzwaniem”, któremu – jak ocenił – żołnierze NATO sprostali. – Żołnierze naszych wojsk sojuszniczych udowodnili, że są sprawni, udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować, udowodnili naszą solidarność i troskę o wspólne bezpieczeństwo – stwierdził minister obrony narodowej.

Szef MON pogratulował wszystkim żołnierzom, że „udowodnili swoją sprawność, wiedzę wojskową, zaangażowanie” w to, aby „stanowić bardzo ważny filar bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.