zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Realna data referendum – początek września. Prezydent podpisał projekt nowelizacji konstytucji ws. JOW-ów

15:40, 12.05.2015;   autor: msies, akune;   źródło: PAP

– O tym, jakie te zmiany mają być, w jaką stronę mają pójść, chciałbym, aby po pierwsze wypowiedzieli się Polacy w referendum, a po drugie – będzie musiał rozstrzygać o tym parlament – powiedział Bronisław Komorowski. Prezydent we wtorek podpisał projekt nowelizacji konstytucji, likwidujący barierę prawną, uniemożliwiającą wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Projekt zostanie teraz skierowany do Sejmu.


Podziel się:   Więcej

– Natomiast jedno jest pewne, że to od głosów obywateli, oddanych w ramach referendum, będzie – w moim przekonaniu – zależało bardzo wiele, jeśli chodzi o postawy, poglądy i zachowania, przede wszystkim o głosowanie przedstawicieli partii politycznych – dodał prezydent.

– Z tego, co wiem, kończą się już prace nad wnioskiem w sprawie referendum. Zostanie on wysłany do Senatu zgodnie z konstytucją bardzo szybko, myślę, że to może być nawet jutro – powiedział prezydent pytany, kiedy skieruje do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum.

Prezydent przypomniał, że Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji w sprawie przeprowadzenia referendum. W przypadku zgody, musi się ono odbyć w ciągu 90 dni.

– Chodzi też o to, by umożliwić Polakom głosowanie w referendum nie w okresie wakacyjnym, więc sądzę, że realną datą będzie pewnie początek września – dodał Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w poniedziałek, że chce referendum ws. jednomandatowych okręgów wyborczych, likwidacji finansowania partii z budżetu państwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzających zasadę rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela.
 
 
 
...
 
Prezydent Bronisław Komorowski podczas wypowiedzi dla prasy  (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Jednomandatowe okręgi wyborcze

JOW-y to system większościowy: w każdym jednomandatowym okręgu wyborczym jest jeden zwycięzca – on zdobywa mandat, a głosy oddane na pozostałych kandydatów (którzy zdobyli mniej głosów) nie mają znaczenia przy podziale mandatów.

W systemie proporcjonalnym wszystkie głosy oddane na kandydatów są przeliczane na mandaty, jeśli dany komitet wyborczy przekroczył próg wyborczy.

Prezydent przypomniał, że jednomandatowe okręgi funkcjonują już w wyborach samorządowych. Chodzi o wybory do rad gmin, za wyjątkiem miast na prawach powiatu. – Sprawdzają się i dają dobre efekty, jeśli chodzi o jakość zarządzania i ludzi, którzy kandydują i wygrywają wybory – ocenił Komorowski. W okręgach jednomandatowych wybierani są także senatorowie.
Bronisław Komorowski podpisał projekt nowelizacji konstytucji umożliwiający wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Projekt zarządzenia o referendum trafi do Senatu

W najbliższym czasie w Senacie zostanie także złożony projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum. Zgodnie z art. 144 konstytucji, prezydent ma prawo do zarządzenia referendum ogólnokrajowego. Według art. 60. ustawy o referendach ogólnokrajowych, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa prezydent ma prawo zarządzić referendum, za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Po wpłynięciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. W przypadku zgody, referendum musi odbyć się w ciągu 90 dni.

Trzy pytania do Polaków. Prezydent zapowiada ogólnopolskie referendum

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
14-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych