zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Prezydent podpisał projekt zmiany konstytucji. Chodzi o adopcję dzieci

11:34, 06.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek skieruje go do Sejmu.


Podziel się:   Więcej

– Bardzo się cieszę, że mogę zrealizować moją obietnicę, którą złożyłem w ostatnią sobotę w Szczawnie-Zdroju, ale przede wszystkim ogromnie się cieszę z tego, że realizuję nadal to, co założyłem od samego początku mojej prezydentury, a co było moim celem także jeszcze zanim zostałem prezydentem RP – wspierać polską rodzinę, chronić polskie dzieci, działać tak, aby polskie społeczeństwo mogło się jak najlepiej rozwija – powiedział prezydent po podpisaniu projektu.

Wskazywał też, że w czasie jego prezydentury i rządów Zjednoczonej Prawicy wprowadzono m.in. programy 500 plus i 300 plus oraz 13. emeryturę.

Złożenie projektu zmiany konstytucji, aby wprost zapisane w niej było, że wykluczone jest przysposobienie dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym Andrzej Duda zapowiedział w sobotę w Szczawnie-Zdroju (Dolnośląskie).


Spychalski: W poniedziałek podpisanie projektu zmiany konstytucji przez prezydenta
 
 
 
...
 
„Proponuję, by przepis dotyczący przysposobienia osoby małoletniej miał rangę konstytucyjną"

– Proponuję, by obecny przepis, że przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra miał teraz rangę konstytucyjną oraz by dodać do konstytucji zapis, że nie może przysposobić dziecka osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił na poniedziałkowej konferencji, że zaproponowany przez niego projekt to niewielka zmiana w polskiej konstytucji. – Wprowadzenie tam podstawowych przepisów, fundamentalnych przepisów występujących w Kodeksie rodzinnym, a dotyczących przysposobienia, z pewną modyfikacją dodatkową – powiedział prezydent.

– Przede wszystkim zgodnie z tym zapisem, który ja proponuję w polskiej konstytucji przysposobić można wyłącznie osobę małoletnią i wyłącznie dla jej dobra, tak, jak to do tej pory jest przewidziane, ale teraz ten zapis będzie miał rangę konstytucyjną – powiedział Duda.

– Po drugie przysposobić razem może wyłącznie małżeństwo, które jest w polskiej konstytucji zdefiniowane w artykule 18., czyli jest to związek kobiety i mężczyzny. A po trzecie wreszcie to, co dodane, że nie może przysposobić małoletniego, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci – mówił Duda.
„Mam nadzieję, że projekt zmian konstytucji poprze PSL, część PO i Konfederacja"

– Mam nadzieję, że propozycja zmiany konstytucji wprowadzająca zapis o wykluczeniu adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym zostanie poparta przez PSL, część PO i, co jest dla mnie oczywiste, Konfederacji – podkreślił Andrzej Duda.

– Jestem przekonany, że właśnie dzięki temu zapisowi bezpieczeństwo dzieci i troska o dobro dziecka będzie w dużo większym stopniu realizowana – dodał prezydent.

Prezydent podkreślał, że zgodnie z projektem nie będzie mogła przysposobić małoletniego osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci. Jak zaznaczył wówczas sąd będzie musiał sprawdzić, czy osoba, która chce indywidualnie dokonać adopcji, pozostaje w jednopłciowym związku.

– Projekt w żadnym wypadku nie dotyczy rodzicielstwa biologicznego – dodał jednocześnie Andrzej Duda.
Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent.

Pierwsze czytanie może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Jeśli zmiana dotyczy rozdziałów I, II (Wolności, Prawa i obowiązki człowieka i obywatela, w którym znajdują się zapisy dotyczące dzieci) oraz XII (Zmiana konstytucji) uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu.


Kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Prezydent przedstawi projekt zmiany konstytucji
Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.


Müller o projekcie zmiany konstytucji; To też weryfikacja deklaracji politycznych

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych